Artalk.cz

TZ: Petr Dub

Petr Dub / Ve středu je ctnost / Vitrína Deniska / Olomouc / 17. 5. – 9. 6. 2012

VITRÍNA DENISKA zve na výstavu

Petr Dub: VE STŘEDU JE CTNOST

17. 5. – 9. 6. 2012

VITRÍNA DENISKA, Denisova 5, Olomouc

Vernisáž proběhne ve středu 16. 5. 2012 v 18.00

Výstavu uvede Nina Michlovská

Na vernisáž naváže prezentace tvorby Petra Duba, která se uskuteční v 19.00 na Půdě (1. Máje 3, Olomouc, zastávka U Dómu)

Více informací na: www.facebook.com/vitrinadeniska, www.vitrinadeniska.cz

 

Umění nekalé soutěže

Pohledu do Denisovy ulice je možné výtvarným artefaktem konkurovat jen těžko. Panorama vizuálního mixu svépomocí zbudovaných obchodů, pohaslých hospod a Muzea výtvarného umění, jež od historického centra Olomouce oddělují projíždějící tramvaje, představuje ve své všednosti spektákl sám o sobě. S nadsázkou se můžeme ptát, zda-li je tento obraz obrazem stavu naší společenské transformace, krátkým zastavením v jejím průběhu nebo znakem konce polistopadových nadějí?

Jestliže vnímání umění spočívá především v dohodě, jaké jsou znaky umění, co tato kategorie představuje a pochopitelně i jakým způsobem umění prezentovat, pak je Vitrína Deniska dobrým příkladem cechovní konspirace. Od „matky zakladatelky“ nezávislých a dispozičně radikálních výstavních prostor, tedy od holešovické vitríny skupiny Bezhlavý jezdec, dělí Denisku více jak šestnáct let. Je proto na místě podotknout, že nebezpečí aktuální domácí „dohody“ v umění spočívá právě ve ztrátě odvahy riskovat při hledání originálních řešení na úkor „tematizace“ místní situace, uzavřeného „sociálního návyku“ či „oborové zvyklosti“. Ve stejný moment stále platí, že radikální estetické a hodnotící soudy lze nabývat a vynášet stejně snadno, jako lze opakovat logický protimluv: ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA.

Petr Dub