Artalk.cz

denní tisk 4. 5. 2012

Všechny celostátní deníky se věnují dražbě, která proběhla ve středu večer v New Yorku. Na aukci pořádané síní Sotheby’s byl prodán Munchův obraz Výkřik za 119,9 miliónu dolarů (asi 2,3 miliardy korun), což je nový aukční rekord. Václav Hnátek z Mf Dnes při té příležitosti připravil sérii článku věnujících se průběhu aukci, draženému dílu, životu a tvorbě slavného norského malíře i nejdražším obrazům na českém a světovém žebříčku.

Stanislav Mitáč a Zuzana Taušová připravili pro Mf Dnes článek o českých sběratelích umění.Stejně jako není jasné, kdo v dražbě koupil Munchův Křik, zůstávají obvykle v anonymitě i čeští sběratelé umění.“ Výjimky se však najdou, mezi známé sběratele patří např. majitel vítkovických strojíren Jan Světlík, či Martin Roman.

Magdalena Čechlovská připravilo pro dnešní vydání Hospodářských novin článek o aukčních taktikách a pokládá si otázku: „Podle čeho se vlastně sběratelé rozhodují, zda se vyplatí díla nabízet v privátním prodeji a co vlastně určuje cenu?“

Tomáš Pospiszyl dnes v Lidovkách představuje čtveřici letošních finalistů Turnerovy ceny pro nejlepšího současného umělce Velké Británie do padesáti let. Jsou jimi Paul Noble věnující se velkoformátovým tužkovým kresbám, videoartová umělkyně Elizabeth Priceová, Luke Fowler, jehož tvorba se blíží dokumentárním filmům a performerka Spartacus Chetwyndová. Od 2. října budou práce finalistů vystaveny v Tate Britain, vyhlášení vítěze proběhne 3. prosince.

Ve svém druhém textu se Pospiszyl věnuje výstavě v Moravské galerii L’étude d’après nature, která přibližuje prolínání a ovlivňování malby a fotografie v 19. století. „Velkou mediální pozornost si Moravská galerie v Brně zcela zaslouženě vydobyla za svou letošní výstavů Obrazy mysli, mysl v obrazech. Zanedlouho končící přehlídka L’étude d’après nature proto zůstala tak trochu stranou. Sice se nemůže pochlubit podobnými diváckými taháky, jakými byly anatomické kresby Leonarda da Vinci, přesto zaujme kvalitním konceptem i velkou diváckou vstřícností. Pokud budete mít příležitost, nenechte si ji ujít.“

Právo informuje o rozhodnutí odvolacího pražského soudu, který zrušil trest pro bývalého ředitele Galerie Středočeského kraje Jana Třeštíka za pokus o nelegální vývoz Picassova obrazu Sedící žena do zahraničí.

Lidové noviny otiskly text, v němž se výtvarná kritička Vlasta Čiháková Noshiro zamýšlí nad dotační a grantovou politikou ministerstva kultury.

Deníky vycházející na Vysočině přinesly rozhovor s Alešem Seifertem, odcházejícím ředitelem Oblastní galerie Vysočiny, jenž se od 1. července stane novým šéfem Alšovy jihočeské galerie. Seifert hovoří především o svých plánech v novém působišti.