Artalk.cz

denní tisk 3. 4. 2012

Damien Hirst se objevil na dnešní titulní stránce deníku Metro. Výstava, která začíná zítra v londýnské Tate Modern, je označena za událost roku.

Hned dva deníky se věnují americkému Whitney bienále probíhajícímu ve Whitney Museum of Art v New Yorku. Přehlídka je zaměřená na americké umění (případně jsou zastoupeni Evropané žijící v Americe) a její kurátoři ltos kladli důraz především na srozumitelnost. Recenze Petera Kováče v Právu je veskrze kladná, i když recenzent nebyl úplně ohromen: „Hlavně to vše je návratem k samé podstatě výtvarného umění jako estetické komunikace s divákem, jako velmi osobní výpovědi, která je však obecně sdílná a vůči návštěvníkům bienále vstřícná. Exhibicionismus je vystřídán pokorou vůči divákovi.(…) Nicméně nenašel jsem tu nikoho, kdo by nějak převyšoval slušný výtvarný průměr. Na nového Jacksona Pollocka, Roberta Rauschenberga nebo Andyho Warhola si budeme muset ještě chvíli počkat.“

Pro Lidové noviny zhodnotili americké bienále Františka a Tim Gilman-Ševčík. Vyznění jejich textu je velmi podobné jako v předchozím případě: „Letošní bienále se v tisku dočkalo samých pozitivních ohlasů. O to víc je znepokojivé, když na výstavě nenajdete téměř žádné dílo, které by vás přitahovalo nebo budilo empatii. (…) Jak je možné, že se vám ani jedno z vystavených děl skutečně nelíbí nebo vás naopak neodpuzuje? Abyste mohli výstavu s nadšením vychválit nebo zatratit, bez určité míry vzájemné komunikace se zkrátka neobejdete…“

V Hospodářských novinách vyšel článek Ondřeje Soukupa,jenž v souvislosti s uvězněním členek skupiny Pussy Riot, upozorňuje na další umělce, kteří mají problémy se současným ruským režimem. Tradice politického umění v Rusku se od tzv. buldozerové výstavy v roce 1974 nepřerušila ani rozpadem SSSR. Např. výtvarník Avděj Ter-Ogaňjan emigroval kvůli „podněcování nepřátelství vůči víře“, za nějž byl stíhám po udání představiteli pravoslavných organizací.

Jihočeské vydání Mf Dnes připravilo rozhovor s Hanou Jirmusovou Lazarowitz, vedoucí Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově, kde v současné době připravuje výstavu věnovanou humoru v umění. K samotnému výběru tématu výstavy říká: „Humor a ironie jsou v umění odjakživa. Já jsem navíc hodně zasažená současnou hospodářskou situací a touto výstavou jsem se to snažila trochu zlehčit. Není dobře, když jsou lidé deprimovaní. Je čas, aby přestali být naštvaní a začali se smát. Když se podíváte na současné zprávy a politické kauzy, tak už to ani jinak než smíchem řešit nejde. Proto doufám, že vystavovaná díla Jiránka nebo Slívy návštěvníkům dodají trochu nadhledu do dnešní doby.“

Deníky Olomouckého a Zlínského kraje přináší informaci o výstavě Jiřího Davida, který v olomoucké Galerii Caesar představí méně známé  malby z let 208 – 2011. „Výstava nabídne opravdu jen vzorek jeho práce. Jeho obrazy promlouvají nejrůznější řečí. Často gestickou malbu kombinuje s geometrií, do obrazů nalepuje i reálné předměty, jako jsou umělé květiny, pravítka či řasy,“ uvedl kurátor Miroslav Schubert.

Moravskoslezské vydání Mf Dnes zve na festival Architecture Week Ostrava. Připravené jsou ukázky z tvorby např. slovinského ateliéru OFIS Arhitekti Ljubljana či brazilského architekta Oscara Niemeyera.

Internetový deník Aktualne.cz převzal zprávu ČTK o čínském umělci Aj Wej-wejovi, který v reakci na neustálé pronásledování, nainstaloval ve svém domě webové kamery, aby mohl každý sledovat, co právě dělá… (online zde).