Artalk.cz

TZ: Marie Hladíková a Anders Grønlien

Marie Hladíková a Anders Grønlien / Obejdi třikrát horu a noc bude tvá / Galerie Chodovská tvrz / Praha / 3. 3. – 8. 4. 2012 

Hladíková a Grønlien zakleli Tvrz ve strašidelný zámek

Galerie Chodovská tvrz
Vernisáž: 3.3.2012 od 18 hod
Výstava trvá: 4.3. – 8.4.2012

Poločas výstavy – komentovaná prohlídka, koncert Rouilleux: 16. 3. od 19:00 hodin, koncert od 20:00 hodin

Marie Hladíková i Anders Grønlien čerpají ve své tvorbě z osobní mytologie, v jejímž centru stojí velká témata jako láska, krása, smrt, dobro, zlo… Jejich umění hovoří o spodních proudech (nejen) lidského vědomí ale i jejich protikladech – o romantickém opojení přírodou a snovostí. Výstava na Chodovské tvrzi je druhým galerijním projektem, na kterém společně pracovali. Skrze společnou instalaci diváky nečeká nic méně dramatičtějšího než procházka ze dne do noci, ze světa do zásvětí, z ráje do pekla a možná i naopak.

„Když jsme viděli prostory galerie, shodli jsme se, že bude dobré pracovat s vygradováním světla. Bavili jsme se o kontrastech mezi klidem a chaosem, radostí a smutkem, euforií a nudou, krásou a ošklivostí… Oba nás fascinuje horská krajina, už v naší minulé spolupráci jsme jednu takovou vytvořili. Skalnatá horská scenérie má specifický rozměr, zachovává si určité drama, tajuplnost a mystičnost,” popisuje Anders Grønlien zrod výstavy. „Kromě inspirace přírodou jsme také oba ovlivněni filmovou estetikou, oba se dotýkáme magie a šamanismu, ať už v abstraktní rovině, nebo té realističtější,“ dodává Marie Hladíková a dál konstatuje, že Grønlienova tvorba je poetičtější a vitálnější než její, která hraje na temnější a anorganičtější notu.

„Marie s Andersem mají rádi nedořečené fantasy příběhy. Název výstavy naznačuje nejen její obsah, ale když člověk ví, jak vznikala, často i způsob její geneze,” doplňuje k projektu kurátorka galerie Helena Blašková. Naznačuje tak, že spolupráce více autorů na výstavě umožňuje posunout díla do nových kontextů a novým příběhů. Záleží pak už jen na návštěvníkovi, jak si je sám namíchá s těmi svými… „Přál bych si, aby diváci vnímali výstavu jako vizuální báseň,” říká Grønlien a Hladíková s úsměvem dodává ”a zaříkávadlo, která vás zakleje.”

Marie Hladíková vystudovala pražskou VŠUP v ateliéru sochařství Kurta Gebauera. Pod “značkou” Marhlad vytváří fragmenty plné příběhů různorodých stvoření, o jejichž charakteru se dá pochybovat, roztodivných příšerek a postaviček, které se jednou podobají více člověku, podruhé zvířeti. Kromě sochy a kresby se věnuje i komiksu, animaci a designu.

Anders Grønlien se narodil v Norksu, kde v letech 2000-2002 studoval na Strykejernet Kunstskole. V roce 2003 nastoupil na pražskou AVU do ateliéru Miloše Šejna. Studium absolvoval v roce 2009 v ateliéru Vladimíra Skrepla. V posledních letech se ve své tvorbě věnoval převážně instalacím a objektům na hranici filmového sci-fi a magického realismu, často ve spolupráci s Michaelem Gimenezem. V současné době více kreslí a maluje a věnuje se menším sklupturám.
www.andersgronlien.com