Artalk.cz

denní tisk 7. 3. 2012

Magdalena Čechlovská představuje v Hospodářských novinách monografii, která vyšla při příležitosti výstavy Adolfa Wölfliho. Wölfli, známý především jako kreslíř, je v knize prezentován spíše skrze své literární dílo, které je mnohem objemnější a kresby jej spíše jen doplňují. Vzhledem k rozsahu díla byl v knize v úplnosti přetištěn jen Wölfliho vlastní dvanáctistránkový životopis/zpověď a přebásněny úryvky textů.

V Brněnském deníku vyšel článek o projektu „Remake“ –  poslední výstavě Domu umění města Brna v prostorách Domu pánů z Kunštátu. „Remake je výsledkem dvouletého tvůrčího a sociálního experimentu. Umělci a nezávislí kurátoři společně přemýšleli nad způsobem, jak nejlépe přenést významná, ale „západní“ kunsthistorií často opomíjená průkopnická díla mediálního umění do kontextu současné tvorby,“ říká jedna z kurátorek výstavy Barbora Šedivá.“

Hradecká mutace Mf Dnes zve na výstavu Skupiny 42 v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Vystavené obrazy, grafiky a kresby pochází převážně ze sbírek hradecké galerie, výstavu však doplňují i zápůjčky z Východočeské galerie v Pardubicích.

Středočeské vydání Mf Dnes upozorňuje na výstavu fotografa Antonína Kratochvíla, která právě začíná v Galerii Františka Drtikola v Příbrami. Na výstavě s názvem „Stories“ budou k vidění fotografie z válečných konfliktů, mizející příroda čí série „Moskevské noci“ zachycující noční život ruské zlaté mládeže, kterou fotograf vytvořil na objednávku časopisu Vanity Fair.

Peter Kováč se v Právu zabývá soutěžní výstavou „Grafika roku“, která se v Praze letos koná již po osmnácté. V rámci přehlídky je udělována Cena Vladimíra Boudníka za celoživotní přínos, jejímž laureátem se letos stal Jiří Lindovský.

Časopis Espirit se věnuje Jakubu Matuškovi alias Maskerovi, v článku se snaží dopátrat zejména zdrojů jeho tvorby: „Komplikované kompozice nezapřou ani svou inspiraci díly minulosti. Jméno Hieronyma Bosche, kterého umělec nejčastěji zmiňuje, v této souvislosti nepřekvapí.“ Sám umělec k tomu říká: „Na Boschovi i dalších věcech z jeho doby se mi líbí různá prostředí a prostorová řešení nebo průhledy do krajin… Inspiruji se ale také komiksy, fotkami graffiti nebo třeba designy na skejty, kde mě může zaujmout kombinace barev, kterou bych sám nevymyslel.“