Artalk.cz

denní tisk 22. 2. 2012

Člen umělecké skupiny Ztohoven Roman Týc se dnes dostal na titulní stránku Lidových novin. Umělec byl vyzván, aby nastoupil měsíční trest odnětí svobody, k němuž byl odsouzen kvůli odmítnutí zaplatit pokutu 60 tisíc korun, která mu byla uložena za výměnu skel na některých pražských semaforech. LN připomínají i další případ skupiny Ztohoven, který byl dlouho projednáván v soudních síních – nabourání se do vysílání ČT, kde umělci v přímém přenosu odvysílali simulovaný výbuch atomové bomby. Za tento čin trest nakonec nepadl. V rubrice Názory přidává k Týcově kauze své stanovisko Martin Weiss, který upozorňuje na to, že při občanské neposlušnosti je třeba počítat s vždy přítomným rizikem. Hospodářské noviny na titulní stranu zařadili krátkou zprávu, že v New Yorku bude v květnu dražena jedna z variant Munchova Křiku.

Jan Rejžek napsal pro LN nekrolog historičky umění Johanny von Herzogenbergové. Tato žena se narodila v roce 1921 na Sychrově, na Karlově univerzitě vystudovala dějiny umění a germanistiku a po odsunu sudetských Němců prožila většinu života v Bavorsku. V Německu připravila řadu výstav o českém umění a podílela se na založení Východoněmecké galerie v Řezně. O úmrtí této ženy informují také severočeské Deníky.

Další zprávy z výtvarného světa dnes vyšly pouze v regionálních Denících, většinou se pak jedná o pozvánky na místní výstavy. Jihočeské vydání deníku zve na výstavu tří slovenských fotografek, která bude otevřena v českobudějovické Galerii Nahoře. Výstava se koná v rámci Dnů slovenské kultury.

Brněnský deník upozorňuje na výstavu Architektura je atentátem na dobrý vkus!, kterou připravilo Muzeum moderního umění v Olomouci. „Podnětem k uspořádání výstavy se stal projekt budovy Středoevropského fóra Olomouc od architekta Jana Šépky. Stavba totiž kvůli svému nekonvenčnímu pojetí vyvolává řadu vášnivých a většinou negativních reakcí.“