Artalk.cz

denní tisk 21. 2. 2012

Deníky stále vydávají recenzi Rembrandta & Co., tentokrát ve svých jihočeských mutacích.

Východočeská galerie v Pardubicích navázala spolupráci se Střední školou uměleckoprůmyslovou v Ústí nad Orlicí. Studenti by svá díla mohli představit v galerii již příští rok. Informují Deníky Pardubického kraje.

„Galerie Efram v mikulovské Husově ulici zve na procházku do říše neprofesionálního umění. Jako puzzle ji tam ze svých výtvorů poskládalo třicet nadšenců z města a okolí. Zahájili tak výstavu Made in Mikulov 2012.“ Více v dnešním Břeclavském deníku.

Putovní výstava architektury Současný český industriál se dnes otevře v Oblastní galerii Vysočiny. „Návštěvníci galerie se mohou těšit na přehled nejvýznamnějších staveb průmyslové architektury. Celkem hostí historické prostory kolem čtyř desítek předních českých průmyslových staveb současnosti, mezi nimiž nechybí ani výrobní areál firmy Bosch Diesel v Jihlavě – Pávově.“ Zvou Deníky kraje Vysočina.

Umělec Valér Kováč žije od roku 1983 v Ostrově u Macochy, proto je mu věnován dnešní díl Seriálů z Blanenska v Blanenském deníku. Kováč je známý svými realizacemi ze skla: „Řeže, vrství, skládá desky tabulového skla. Modeluje ho broušením, gravírováním, lepením a někdy i malbou. Výsledný objekt, kříž, plastika, stěna či jednoduše vypadající pozoruhodný artefakt hraje všemi barvami podle směru svitu slunce.“

Magdalena Čechlovská napsala pro HN výtah z Ročenky Art+. „Největší překvapení přinesla listopadová aukce Galerie Art Praha, od které se čekal rekord roku. Dražil se na ní totiž obraz Utěšitel z raného kubistického období Emila Filly. Tak kvalitní dílo vysoce ceněného autora se již dlouho v aukcích neobjevilo, bylo proto velkým zklamáním, když jej kupec získal za vyvolávací částku 12 milionů korun.“

Duševně nemocný Adolf Wölfli (1864 až 1930) má výstavu v Domě U Kamenného zvonu. „První retrospektiva Adolfa Wölfliho v České republice představí zhruba stovku děl ze všech jeho tvůrčích období. Instalace Ivany Brádkové doplní ukázky z jeho textů a hudební doprovod, který na motivy Wölfliho tvorby zkomponovali Petr Nikl a Miroslav Černý Provodovský.“ Více v časopise Praha HN.