Artalk.cz

denní tisk 11. 2. 2012

Hned tři deníky (Právo, Středočeský deník a Mf Dnes) se zabývají kauzou pokusu o nelegální vývoz Picassova obrazu Sedící žena. V pondělí má být vynesen rozsudek nad bývalým ředitelem GASKu, galeristou Janem Třeštíkem, který je obviněn z porušení památkového zákona, protože se podepsal doklady k vývozu díla do zahraničí, přestože k tomu nebyl oprávněn. Jan Třeštík se hájí tím, že nevěděl o tom, že se jedná o kulturní památku, jejíž vývoz může schválit pouze NG nebo MG.

O vyhlášení výběrového řízení na provozovatele galerie v Domě umění v Českých Budějovicích informuje jihočeské vydání Deníku. Přihlásil se i stávající kurátor Domu umění Michal Škoda, který by rád pokračoval v započaté práci, přestože je některými výtvarníky kritizován kvůli pořádání výstav zaměřených spíše na konceptuální umění.

V Lidových novinách vyšel článek Juraje Kušnierika, redaktora slovenského časopisu Týždeň, v němž jsou popsány tři kauzy, jimiž Slovensko v poslední sobě žije. Tu, která se týká slovenské kunsthalle a Danubiany, vnímá autor jako bratrovražedný souboj mezi umělci.

Dále LN otiskly rozhovor Marka Gregora s Woodym Vasulkou (nar. 1937 v Brně), jedním ze zakladatelů videoartu, kterému byl nedávno udělen čestný doktorát Akademie múzických umění v Praze. O budoucnosti videoartu říká: „Videoart není v pravém slova smyslu artefakt, nepracuje se dřevem, kovem nebo barvami. Nemá, jak říkám, historii tisíce let. Je to o vteřině po vteřině. Každou vteřinu se situace mění. Ve smyslu tohoto proudu se pohybujeme uvnitř dobrodružství, pořád objevujeme jiný svět. Ale jak přichází stáří, už spíše pracuji na archivu.“

Výstava Leonardo da Vinci: Malíř milánského dvora přichází do českých kin. V Hradci Králové či v Ostravě bude 16. února uveden přímý přenos komentované prohlídky s historikem umění Timem Marlowem a publicistkou Mariellou Frostrupovou. O projekcích informuje Moravskoslezský deník a hradecké vydání Mf Dnes.

Město Brno vyhlásilo soutěž na podobu pomníku brněnských Židů a Romů, kteří zahynuli za 2. světové války. Pomník by měl být umístěn na náměstí 28. října. Více v jihomoravském vydání Mf Dnes a v Právu.