Artalk.cz

denní tisk 6. 2. 2012

V olomoucké galerii Patro vystavuje fotografka, která si říká Tereza z Davle. „Osobní fotografické vyjádření klade nad zavedený kánon, jinak by ani nebyla sama sebou. Snad i proto jsou její fotografie nahlíženými a vyhledávanými,“ popsal kurátor výstavy Ivo Barteček. K vidění jsou ženské akty inspirované klasickým Hollywoodem. Více v Olomouckém deníku.

Aktuální kauza z památkové péče: ústecké pracoviště NPÚ se postavilo proti bourání bývalé koželužny v Litoměřicích. Na jejím místě má stát obchodní dům a vše nasvědčuje tomu, že litoměřický magistrát stavbu povolí. Problému se věnují v Litoměřickém deníku.

Pražská Galerie 1. patro představí to nejlepší z pozůstalosti fotografa a výtvarníka Miroslava Tichého. Chybět nebudou proslulé snímky žen, včetně voyerských pohledů z plováren a koupališť. Přítomna však bude i kreslířská tvorba Tichého, která není natolik známá. Na výstavu zve Zuzana Drtilová v MfDnes.

Krajiny, portréty a zátiší lipenského rodáka Ladislava Dvořáčka nabízí ke zhlédnutí Galerie Konírna v Lipníku nad Bečvou. „I když autor pracoval s různými výtvarnými technikami, převažuje malba, ať již olej, tempera či akvarel. Grafika se pak nejčastěji uplatňuje v návrzích diplomů a výročních grafických listech,“ konstatovala pro středomoravské Právo kurátorka Marcela Kleckerová.

Soud se znovu zabývá kauzou obrazů Pravoslava Kotíka. Sběratel Jiří Schwarz totiž koupil dva obrazy se stejným názvem a zajímal se, zda jsou oba pravé. Expertízy se však zásadně liší. Celý případ je známý osobními útoky jak Schwarze, tak galeristy Neuberta, který mu prodal údajně padělaný obraz. Zamotaný případ, ve kterém figurují i dědici Pravoslava Kotíka, se snaží rozluštit Marek Pokorný v Hospodářských novinách.

Olomoucká MfDnes představuje jubilejní výstavní plán Muzea umění. Bude představena nově objevená malba Gustava Courbeta, která byla do muzea zapůjčena ze soukromé sbírky. Dále muzeum představí svůj fotografický fond, nabídne restaurátorské výstavy a jubilejní výstavu k 60 letům instituce.
Ve stejných novinách navíc vyšel rozhovor s ředitelem muzea, Pavlem Zatloukalem. „Na to, co je nejvzácnější, se těžko odpovídá. Může to být Tizian, ale i hudební archiv s notovými záznamy W. A. Mozarta, antické sochy či sbírka starobylých mincí.“