Artalk.cz

denní tisk 30. 1. 2012

Magdaléna Čechlovská se v dnešních Hospodářských novinách věnuje výstavě Middle East Europe (Centrum současného umění DOX), která konfrontuje pohled umělců a médií na situaci na Blízkém východě. Díla devíti palestinských, čtrnácti izraelských a několika středoevropských tvůrců budou k vidění do 20. dubna. „Výstava Middle East Europe, řečeno s válečnými reportéry, „podněcuje“ – nikoli však ke konfliktu, ale k tomu, aby se blízkovýchodní otázka stala tématem, o které se budeme hlouběji zajímat,“ píše Čechlovská.

Jan H. Vitvar přináší na stránkách Respektu rozsáhlý článek o výstavě Obrazy mysli / Mysl v obrazech (Moravská galerie v Brně) a píše: „Výstava (…) se snaží konfrontovat svět uměleckého poznávání našich vnitřních stavů s jejich chladnou vědeckou analýzou. Kdo touží v našem prostředí vidět skutečně špičkové umění nahlížené z velmi překvapivé perspektivy, neměl by tuto ojedinělou přehlídku minout.“

Až do 29. dubna je v Národním technickém muzeu k vidění to nejlepší z české designové tvorby. Výstava Ceny Czech Grand Design: Nominace 2011 představuje práce všech nominovaných tvůrců v pěti kategoriích – Designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Oděvní designér roku a Designér šperku roku. Více v dnešním Profitu.

V trutnovském centru Uffo je k vidění výstava Ekecheiriá -Svatý mír. Prezentovaná díla reflektující harmonii těla a ducha. Projekt připravili malíř a sochař Jiří Sozanský, malíř Ivan Komárek, architekt David Vávra, švýcarský multimediální tvůrce žijící v Londýně Charbel Ackerman, sochařka Paulina Skavova a Olga Sozanská jako fotografka a organizátorka výpravy do Řecka, kde výtvarníci spojení do sdružení Symposion čerpali inspiraci. Zve Mf Dnes.

Jihomoravská mutace Mf Dnes se zabývá snahou Moravského Krumlova o navrácení Muchovy Slovanské epopeje zpět do krumlovského zámku. Postup Moravského Krumlova popisuje starosta Tomáš Třetina: „Teď čekáme na rozhodnutí ministerstva kultury o dotaci na opravy historických výstavních prostor na zdejším zámku. Zároveň jsme již zaslali do Prahy návrh smlouvy o smlouvě budoucí. Chceme, aby se Epopej po ukončení ještě nezahájené výstavy v Praze vrátila zpět do výstavních prostor Krumlova. Ty by po opravách měly splňovat všechny podmínky Národního památkového ústavu.“

Královéhradecká mutace Mf Dnes se zabývá žalostným stavem Braunova Betlému u Kuksu. „Je bohužel pravda, že péče o Braunův Betlém je hanebná. Tato památka je zanedbaná a iniciativy občanských sdružení, které tady byly před deseti lety, vyhasly. Stav památky nás mrzí. Také tlak veřejnosti na záchranu Betléma je velký,“ říká vedoucí oddělení kultury a památkové péče krajského úřadu Královéhradeckého kraje Pavel Mertlík. Momentálně na koncepci údržby Betléma pracují studenti restaurátorské školy v Litomyšli.