Artalk.cz

denní tisk 23. 1. 2012

Deníky Moravskoslezského kraje shrnují současnou činnost GVU v Ostravě v jiných galeriích. Pořádá totiž výstavy v Opavě, Praze a Roudnici nad Labem, kde představuje zajímavá díla ze svých sbírek.

V Klementinu je až do 4. února prodloužena výstava Zničené kostely severních Čech 1945–1989, která mapuje zmizelé sakrální stavby v Severočeském kraji. K výstavě vyšel rovněž zdarma stažitelný katalog kopírující výstavní panely. Více v Teplickém deníku.

Galerie Belveder v Jablonci nad Nisou vystavuje medaile Jaroslava Bejvla. „Jako návrhář svítidel je Bejvl spojen s někdejším národním podnikem Lustry v Kamenickém Šenově. (…) Výstava však představuje další činnost, kterou se dlouhá léta s úspěchem zabývá, tedy návrhy mincí a medailí,“ informuje liberecká MfDnes.

Výstavní plán Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představuje vysočinská MfDnes. Největším lákadlem bude výstava k 120. výročí Bohuslava Reynka, rodáka z nedalekého Petrkova. V prosinci pak bude zahájena rovněž jubilejní výstava k 140. výročí narození malíře a ilustrátora Jaroslava Panušky. Avšak „první letošní výstava v Galerii výtvarného umění začne 10. února. Zabývá se prací umělců s papírem a předvede rozdílné pojetí tohoto materiálu malíři, grafiky nebo sochaři.“

V Benešovském deníku lákají na desetidenní výstavu k 400. letům úmrtí Rudolfa II. Veřejnosti se otevřela jinak nepřístupná Rudolfinská galerie, kde jsou vystaveny například pohřební insignie císaře.

Nikolaj Savický z NG se v Respektu ohrazuje proti vyznění článku z 2. letošního vydání časopisu. Uvádí na pravou míru důležitost Rembrandtovské výstavy. „Tvrdit v této souvislosti, že název výstavy je pouze marketingovým trikem a že „kdyby něco podobného udělala vídeňská Albertina nebo londýnská Národní galerie, návštěvníci by po nich zřejmě žádali vrácení vstupného“, jak to učinil redaktor Respektu, je věcně nesmyslné.“

V souvislosti s výstavou sochaře Libora Piskláka v Muzeu ghetta v Terezíně otiskl Litoměřický deník medailon autora.