Artalk.cz

denní tisk 18. 1. 2012

Týdeník A2 přibližuje dvě kauzy, které hýbou slovenskou kulturní scénou. První je podezřelé výběrové řízení na kulturní prostory A4 v centru Bratislavy. Druhou pak dění kolem soukromé galerie Danubiana, které Ministerstvo kultury narychlo poskytlo poněkud nadstandardní dotace. „Získané peníze (dvanáct milionů eur) by zjevně jen tak neprošly strukturami MK SR, proto je ministerstvo dále přerozdělilo mezi více projektů. Díky finančnímu příspěvku soukromé galerii se pak narychlo připravil projekt jejího rozšíření pro potřeby Kunsthalle (…), těsně před celou transakcí byla založena do té doby neexistující nezisková organizace Via Danubia,“ cituje A2 teoretičku a kurátorku Dianu Majdákovou.

A2 také nabízí rozhovor s Tomášem Džadoněm. Slovenský výtvarník hovoří o kauze Danubiana a o veřejných iniciativách slovenských umělců. K Danubianě mj. píše: „Šlo o jasné klientelistické jednání ministra financí na základě lobbingu vedení Danubiany. Vláda pro její záchranu vyčlenila dvanáct milionů eur. Pak se zjistilo, že ta částka je hodně nadsazená, a nebylo jasné, zda to není otázka jen pěti nebo tří milionů. Ministerstvo kultury poté hledalo jen něco, čím by celý ten netransparentní proces překrylo. Tím se stal projekt tzv. Slovenského centra vizuálnych umení, nazývaný též Kunsthalle. Na tom se už ale pracovalo předtím patnáct let! Vždy se vše odbylo tím, že nejsou peníze či politická vůle. Další argument byl, že neexistuje vhodné legislativní prostředí pro vznik potřebné instituce. Teď ji vytvoří za dva dny! To celé nám hnulo žlučí.“

Hospodářské noviny zvou na výstavu Dvacet let úspěchů Podkomise pro útlum publicity B. K. S. (Bude konec světa), která je do 26. února k vidění v Galerii Václava Špály. „Výstava přeplněná věcmi ukazuje zařízenou kancelář B. K. S., zbrojnici a také kryptu se třemi „mrtvolami“ v otevřených rakvích. V prastarých vitrínách a také na zdech je omšelá veteš, která se však pod rukama členů B. K. S. mění v prazvláštní umělecké objekty skálovsko-niklovského typu. Horní patro zaplňují obrazy, kresby, objekty a fotografie, které se svým obsahem výsměšně zaobírají smrtí. Drzost těchto prací nezapře sebeironii, která přece jen připouští i strach z konce,“ píše Magdalena Čechlovská.

Mf Dnes upozorňuje na dvě končící výstavy v karlovarské Galerii umění. Do neděle 22. ledna je možno navštívit výstavu Cen Vladimíra Boudníka představující práce všech šestnácti dosavadních laureátů. O víkendu končí také výstava malířky Jindry Husárikové.

Moravské mutace Práva přinášejí přehled akcí, které na letošní rok chystá Muzeum umění Olomouc. Návštěvníci se mohou těšit například na japonské umění nebo na výstavu mapující dějiny fotografie. „Vrcholem však bude jubilejní výstava, která od října v Arcidiecézním muzeu i v Muzeu moderního umění představí 60 let činnosti instituce prostřednictvím toho nejlepšího z našich sbírek i bohatého doprovodného programu,“ uvedl ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.