Artalk.cz

denní tisk 16. 1. 2012

Karolína Vránková v dnešním Respektu představuje jednoho z nejvýraznějších současných českých architektů, Zdeňka Fránka. „Jednoduchost a minimalismus, zároveň ale odvážné, expresivní křivky, všechno držící pohromadě autorskou myšlenkou. To je hlavní poznávací znamení staveb architekta Zdeňka Fránka,“ píše Vránková. Zároveň upozorňuje, že do 29. ledna je možno Fránkovo dílo zkoumat na výstavě Útroby architektury v brněnském Domě umění.

Jan H. Vitvar se ve svém komentáři na stránkách Respektu pouští do nového vedení Národní Galerie v čele s generálním ředitelem Vladimírem Röselem a do připravované výstavy Rembrandt & Co.

Týdeník euro přináší rozhovor s fotografem, profesorem na pražské FAMU, Viktorem Kolářem. Kolář vzpomíná na své fotografické začátky, hovoří o emigraci do Kanady i o své inspiraci rodnou Ostravou.

A několik krátkých pozvánek:

Hospodářské noviny upozorňují na zítřejší vernisáž výstavy Otisk, stopa, linie: fotografie Běly Kolářové, která se uskuteční v pražské Fotograf Gallery. Prezentovány budou především rané experimentální práce autorky.

Petr Nikl uvede dnes a zítra na scéně pražského divadla Archa představení nazvané Já jsem tvůj Zajíc. „Černobílý melodram“ je inspirován nafukovacími hračkami výtvarníkovy maminky, Libuše Niklové. Více na stránkách Hospodářských novin.

V originální brněnské Galerii Umakart na Lidické ulici je k vidění komorní výstava Petra Duba, pedagoga Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Více v jihomoravských vydáních Deníku.

V prostorách brněnské Slévárny Vaňkovka vystavuje malířka Lenka Pilařová sérii obrazů pokoušejících se vystihnout atmosféru Vlněny, někdejší slavné brněnské textilky. Výstava nazvaná Vyvolávám duchy Vlněny potrvá do konce ledna. Více v jihomoravských vydáních Deníku.

V jihlavské Galerii Alternativa jsou až do konce března k vidění díla Vladimíra Houdka, Markuse Selga, Lucie Sceránkové, Martina Tůmy, Anežky a Jakuba Hoškových. Ústředním motivem výstavy nazvané Vlčice noci je les. Více v Denících kraje Vysočina.

V liberecké galerie Die Aktualität des Schönen… se poprvé českému publiku představuje německý sochař Jáchym Fleig. Výstava JÁCHYM FLEIG UNDER THE SKIRT/POD SUKNÍ je k vidění do 27. Ledna. Zve Liberecký deník