Artalk.cz

denní tisk 14. 1. 2012

Pražský deník informuje o týdenním prodloužením výstavy Joži Uprky. Důvodem má být vysoká návštěvnost (výstavu zhlédlo na 22 tisíc lidí) – nejnavštěvovanější projekty však mívají návštěvnost až několikanásobnou.

Olomoucký deník otiskl rozhovor s ředitelem Muzea umění Pavlem Zatloukalem. Interview se zaměřuje jak na nyní otevřenou výstavu Architektura je atentátem na dobrý vkus! a otázky vyvstávající ohledně zatím neúspěšného projektu nových budov pro SEFO, tak na budoucí plány muzea. Největší výzvou je jistě jubilejní výstava k šedesáti letům instituce.

Jiří Thýn, finalista prestižní ceny Jindřicha Chalupeckého, vystavuje v budějovickém Domě umění své abstraktní snímky. Výstava vznikla přímo pro instituci: „Jsem vždy rád, když expozice odnikud nepřebíráme, ale umělci šijí na míru. Zjistili jsme, že už i veřejnost to vnímá jako pozitivum a se zájem sleduje, jak se s prostorem pracuje,“ říká kurátor Michal Škoda. Více informací v dnešním Českobudějovickém deníku.

Jiří Machalický se v Lidových novinách věnuje adaptaci plynojemu v oblasti Dolních Vítkovic v Ostravě na multikulturní centrum, kde bude i muzeum moderního umění. Vize vzešla z majitele části areálu, podnikatele Jana Světlíka, který zaangažoval architekta Josefa Pleskota. Rekonstrukce bude dokončena již letos v květnu a naplánována je již celá řada akcí – galerie bude vystavovat sbírku budovanou majiteli železáren, představí se však i obraz Zavraždění svatého Václava od  Antona Pettera, který byl nalezen v loňském roce na půdě kroměřížského zámku.

V příloze MfDnes Víkend vyšel článek Zuzany Drtilové o ukončení některých dlouhodobých zápůjček NG majiteli půjčených děl. Problémem, na který je nazíráno z několika úhlů pohledu je zákon o památkové péči, který znemožňuje vyvezení kulturní památky za hranice, což někteří sběratelé, ale i historikové umění považují za neadekvátní požadavek státu.

V Kolíně pravděpodobně ještě letos vznikne městská galerie, a to ve zkušebně divadla. „Ale chceme tomu dát nějakou koncepci. Rozhodně si nemyslíme, že bychom konkurovali kutnohorskému Gasku nebo podobně, u nás by to byla skutečně městská galerie zaměřená na regionální malíře + obměňující se výstavy na zajímavá témata, zpracovávající třeba určité tvůrčí období,“ uvažuje starosta města Vít Rakušan. Více v Kolínském deníku.