Artalk.cz

denní tisk 14. 11. 2011

„Fotky vlasatého, ošuntělého Ivana Jirouse, které minulý týden po jeho nečekané smrti dominovaly titulním stranám českých deníků, možná v leckom vzbuzují pochyby, zda tohle skutečně má být jedna z nejvýznamnějších postav české novodobé historie. Tady je příběh, který to vysvětluje.“ To jsou úvodní slova Marka Švehly z článku „Český velikán Magor“ uveřejněném v Respektu. Autor se zde věnuje životnímu osudu Ivana Jirouse, jeho postojům a názorům v předlistopadové době.

Karolína Vránková se v článku „Oni tím projektem žili“, uveřejněném v dnešním vydání Respektu, věnuje tvorbě Barbory Klímové. Text stručně rekapituluje tvorbu Klímové, hlavní prostor je následně věnován představení nového počinu umělkyně. Vránková píše: „Její projekt o brněnských vilách z doby socialismu, který představila letos na podzim, je založený právě na detailním zájmu o druhé a o jejich osobní historii. Zpovídala rodiny, jež si tehdy stavěly domy, scházela se s architekty, kteří je tvořili. Výsledkem je pozoruhodný soubor rozhovorů My jsme tím projektem žili. Jako většina jejích děl, i tohle se týká doby, kdy chodila tak nanejvýš do školky.“

Týden zve na tři výstavy spojené s architekturou a konající se v Praze, Brně a Plzni. Výstavu Fotografování pražské architektury (1848-1922) je možno shlédnout na Staroměstské radnici. Brněnské 4AM/Galerie prezentuje výstavu Velký atlas světa. Objekty i informační panely zabývající se ekologií a architekturou byly k vidění již na letošním pražském Designbloku. Plzeňská Galerie 13 přibližuje vazby Adolfa Loose k Plzni, seznamuje návštěvníky s rodinami a významnými občany města, jež si architektovy projekty objednali.

V karlovarské galerii Supermarket WC je až do Vánoc možno navštívit prodejní výstavu Máma-táta-já-knížka, v níž se prezentují dvě alternativní nakladatelství. Prvním je Koprbooks, jež sdružuje absolventy grafických ateliérů VŠUP v Praze. Druhým pak nakladatelství Baobab manželů Horvátových. „Knížky z Baobabu vynikají svým výtvarným zpracováním i pečlivým výběrem autorů. K ilustrování si Horvátovi zvou mladé české výtvarníky, velký důraz kladou na grafické zpracování knih,“ říká Andrea Čapková ze sdružení Protebe live, které galerii provozuje. Zprávu přináší karlovarská mutace Mf Dnes.

Rozhovor Pavla Moše s ředitelem Muzea Prostějovska, Miroslavem Chytilem, na stránkách Přerovského deníku, přináší především informace k připravované předvánoční výstavě Jana Zrzavého. Kromě přibližně padesáti Zrzavého pláten budou moci návštěvníci shlédnout také fotografie Václava Chocholy, které zachycují malíře nejen při práci, ale i v civilním životě.

Kutnohorský deník informuje o právě otevřené výstavě instalací Adama Vačkáře, nazvané Synthesia. Konceptuální díla autora přiblížila kurátorka výstavy Noemi Smolik slovy: „Linií jeho díla je dualita, takový ten zvláštní až absurdní vztah dobra ke zlu.“ Výstavu umístěnou v Galerii Středočeského kraje, v Jezuitské koleji, je možno navštívit do 28. února.