Artalk.cz

TZ: Trafačka – Chrám svobody

Saša Dlouhý, Roman Vávra / Trafačka – Chrám svobody /od 11. 11. 2011

Trafačka – Chrám svobody

11. listopadu 2011 vstupuje do kin premiérou v pražském kině Oko dokument Saši Dlouhého a Romana Vávry. Film o vzniku a postupném zániku alternativního kulturního centra sdružujícího umělce jako Point, Nepraš, Cimala nebo Roman Týc byl realizován společností freeSaM v koprodukci s Českou televizí. Distribuce se ujal Aerofilms. „Spojení tak mimořádného místa a skupiny ambiciózních výtvarníků mě zaujalo natolik, že jsem chtěl natočit zrod i zánik Trafačky. Netušil jsem, že prací na filmu strávím šest intenzivních let, která mi přinesou nové zkušenosti a přátelství, ale i rozčarování a zklamání“, říká o svém filmu Saša Dlouhý.

Od podzimu 2006 do léta 2011 sledovali dokumentaristé vznik a vývoj bývalého industriálního prostoru přeměněného skupinou mladých umělců v centrum umožňující prezentaci všech forem umění. Tehdy vesměs čerství držitelé magisterských titulů se během několika let vypracovali v uznávané autory přinejmenším tuzemské výtvarné scény a zároveň dokázali bez předchozích zkušeností vést tak složitý organismus, jakým Trafačka byla. Přibývající úspěchy na straně jedné, osobní rozpory či vliv ekonomické krize na celý projekt na straně druhé. To vše se autoři pokusili zachytit ve svém filmu. Chtěli natočit výpověď o jedné generaci výtvarníků, kteří se snažili prosadit ve svém oboru a k tomu uvedli v život projekt, jehož skutečný význam bude doceněn až s časovým odstupem.

Hlavními protagonisty filmu jsou:

Jakub Nepraš (1981) – absolvent AVU ateliéru nových médií Michaela Bielického. Multimediální umělec využívající nejmodernější technologie pro vytváření svých videokoláží a videomaleb. Držitel mnoha mezinárodních uznání, mj. hlavní ceny uměleckého veletrhu Arte Fiera Bologna. Autor několika exponátů tvořících hlavní část prezentace České republiky na Světové výstavě Expo v Šanghaji.

Jan Kaláb aka Cakes a Point (1978) – absolvent Akademie výtvarných umění v Praze a průkopník české graffiti scény. Tvořil pod nicky Splash, Cakes a Point. Uznávaný umělec, kterému se podařilo prosadit v galeriích se street artem. Autor mnoha instalací ve veřejném prostoru, ale i reprezentant českého umění na Expu v Číně. V roce 2008 spoluorganizoval první festival graffiti a street artu v Praze.

Michal Cimala (1975) – absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V současnosti asistent Jaroslava Róny na Akademii výtvarných umění. Všestranný umělec – sochař, designér, malíř a hudebník. Člen hudebního skupiny Roxor. V poslední době samostatné výstavy mj. v Hamburku v Muzeu hudebních nástrojů nebo v Centru současného umění DOX.

Roman Týc (1974) – nejvýraznější představitel uskupení Ztohoven, skupiny proslavené např. zakrytím části srdce Jiřího Davida na Pražském hradě, výměnou citylightů v podchodech metra v Praze nebo implementovaným jaderným výbuchem v České televizi. I jeho samostatná tvorba je zaměřena na činnost ve veřejném prostoru. Tím byla např. výměna skel pražských semaforů.

Martin Káňa (1975) – absolvent Akademie výtvarných umění. Od roku 1994 zastoupen v Národní galerii. Finalista ceny NG 333. Malíř a sochař inspirující se při vytváření svých objektů novými technologiemi, sci-fi, ale i komiksem a asijskou kulturou.

Blanka Čermáková – od založení alternativního centra Trafačka kurátorka a produkční galerie i rezidenčních ateliérů. Své zkušenosti sbírala na Ministerstvu kultury nebo na Akademii výtvarných umění, kde pracuje doposud. Jako kurátorka působila na Expu v Šanghaji nebo v Centru současného umění DOX v rámci výstavy Metropolis.

Autoři dokumentu Trafačka – Chrám svobody:

Saša Dlouhý (1971) – do roku 2010 natáčel především přírodovědné dokumenty z podvodního prostředí. Jako novinář informuje o kulturních událostech. Kvůli výrobě vlastních pořadů založil v roce 2007 produkční společnost freeSaM. Samostatná tvorba: Azory pod hladinou, Valdéz – ráj velryb, Léto v Šanghaji.

Roman Vávra (1965) – absolvoval katedru dokumentu na pražské FAMU. Věnuje se nejen dokumentu, ale i hrané tvorbě. Za celovečerní film Co chytneš v žitě získal pět nominací na Českého lva. Natočil celou řadu dokumentů. Z nich např. Hrobník, Bitva o život nebo Karel IV. Od roku 1992 spolupracuje s Českou televizí.

Střih dokumentárního filmu Trafačka – Chrám svobody byl svěřen Jakubovi Vovsovi, autorskou hudbu vytvořil multimediální umělec Ondřej Skala vystupující pod projektem Ježíš táhne na Berlín. Animaci vyrobil Jan Zajíček, sám pocházející z graffiti scény. Pod dramaturgií je podepsána Jana Hádková.

Trafačka – Chrám svobody

rok výroby 2011

natáčecí formát HD

zvuk 5.1

délka filmu 75 minut

Kontakt:

trafacka@freesam.org

www.trafacka-film.tv

www.freesam.org