Artalk.cz

denní tisk 8. 11. 2011

Většina tištěných i internetových deníků převzala zprávu čtk, která se týká údajného daňového úniku čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje. Po zveřejnění pokuty, jíž má umělec zaplatit (v přepočtu42 mil. Kč), mu začali lidé nejrůznějšími cestami posílat peníze a spontánní sbírka již vynesla více než polovinu stanovené částky. Aj však zatím váhá, zda peníze použije, protože zaplacením by de facto přiznal svou vinu (online zde).

Dále se téměř všechny celostátní deníky alespoň krátce věnují odvozu Slovanské epopeje z Moravského Krumlova. Krumlovský starosta pro HN napsal: „Její odvoz (Epopeje) do Prahy zlodějským způsobem v čase jednání pražského zastupitelstva k celé problematice považuji za výraz zpupnosti, pýchy a arogance. Mrzí mě, že pražští zastupitelé za ODS a ČSSD nenašli v sobě odvahu a slušnost k projednání celého problému a nevyslyšeli naše další argumenty a návrhy, které jsme pro Prahu měli.“ V HN najdeme i vyjádření jednoho z Muchových dědiců, Johna Muchy, který s umístěním pláten ve Veletržním paláci nesouhlasí: „Máme k dispozici expertizy, že je to absolutní nesmysl, epopej to podle nás zničí.“ Prostor pro vyjádření svého stanoviska dostal v HN i ředitel GHMP, Milan Bufka, jehož argumentem, podporujícím odvoz Epopeje, je zejména neutěšený stav moravskokrumlovského zámku.

Kreativní centrum Brno má vzniknout v budově bývalé káznice na ulici Cejl a poskytnout zázemí mladým umělcům, magistrát města do něho investuje 4 miliony korun. Řada umělců však investici považuje za zbytečnou, protože pracují např. v areálu bývalé Vlněny. Více v Brněnském deníku.

Zprávu o znovuotevření galerie Artwall v Praze na Letné přináší pražská mutace MF Dnes. Na zdi podpírající letenské sady se představí ruská skupina Viona Wanted.

Pardubické vydání MF Dnes informuje o záměru financovat opravu zámku v Litomyšli z tzv. Norských fondů. NPÚ nemá na údržbu chátrající památky UNESCO dostatek vlastních prostředků.