Artalk.cz

denní tisk 2. 11. 2011

V současné době probíhá v Berlíně výstava Bok po boku, Polsko – Německo:1000 let umění a historie. Jedná se o projekt připravený polskou kurátorkou Andou Rottenbergovou, který je součástí akcí souvisejících s předsednictvím Polska v Radě Evropy. Z výstavy nyní bylo na žádost jednoho pobouřeného člena berlínské židovské obce odstraněno provokativní video, jehož autorem je polský umělec Artur Żmijewski. Stalo se tak bez vědomí kurátorky, autora i vlastníka díla. Více v LN (online zde).

Časopis Espirit představuje malíře Jana Mertu a jeho výstavy Librec I, II a III, v nichž se malíř vracel do minulosti, k dětství prožitému v Liberci. Autorku článku nejvíce zaujal obraz Lekce pantheismu, k němuž se vztahuje Mertova vzpomínka na hledání Boha i na chlapeckých záchodcích.

Právo informuje o výstavě Neprávem zapomenuti, která se koná v pražské Galerii Art na Staroměstském náměstí. Vystaveny jsou akvarely Lva Šimáka (1896 – 1989), který stál v meziválečném období v čele Umělecké besedy, a lavírované kresby Arnošta Paderlíka (1919 – 1999), člena skupiny Sedm v říjnu.

Zlínské vydání MF Dnes upozorňuje na výstavu malíře Pavla Preisnera, který vystavuje ve zlínském fotoateliéru Toast obrazy vzniklé v posledních dvou letech.

V časopise Vlasta najdeme profil nevidomé romské sochařky Boženy Přikrylové. Z článku se dozvíme způsobu, jakým tvoří či o problémech života s handicapem: „Jsem člověk, který se pořád někomu hodí – Romka, nevidomá, sochařka… Ale nemohu věřit těm, kteří ze své pomoci mají nakonec víc než ten člověk s handicapem, to je strašně smutné,“ říká sochařka.