Artalk.cz

TZ: KUKAČKA 2011

KUKAČKA 2011 (Intervence, instalace, infiltrace) / Ostrava / od 10. 10. 2011

KUKAČKA

INTERVENCE ⁄ INFILTRACE ⁄ INSTALACE

Od 10. října v Ostravě probíhá 2. ročník KUKAČKY, akce zaměřené na prezentaci současného umění ve veřejném prostoru. Tato přehlídka primárně nestaví na efektních realizacích, její páteří jsou spíše promyšlené vstupy, které invenčním způsobem komunikuji se svým okolím. Kukaččina vejce metamorfují do podoby instalací, site-specific objektů, video/sound artu, soch, stick artu a dalších výrazových forem, které divákovi umožňují nový pohled na věci, prostředí i situace, které mu svou neměnností zevšedněly. Akci doplní série přednášek, na kterých vystoupí několik současných autorů a teoretiků, zabývajících se problematikou umění ve veřejném prostoru.

KUKAČKA je ostravská platforma negalerijní prezentace současného uměni. Inspirací je jí hnízdní parazitismus kukačky obecné, v jehož intencích se snaží vstupovat do veřejného prostoru města, který si podmaňuje, využívá jej nebo s ním jen prostě koexistuje. Některé vstupy jsou nepřehlédnutelné, jiné téměř na hranici lidského vnímání. Všetečnému chodci je proto k dispozici webová aplikace www.kukacka.org, poskytující indicie, na základě kterých může začít s pátráním podobným dětské hře či urban-artové verzi geocachingu.

Zúčastnění autoři:

Pavla Sceranková, Tomáš Džadoň, Handa Gote, František Kowolowski, Daniel Hanzlík a Pavel Mrkus, Martin Dašek, Jan Zdvořák, Tets Ohnari, Hara Miko, Lumír Košař, Jakub Geltner, Šárka Mikesková, Jan Šnébergr, Libor Novotný, Pavel Novotný, Tomáš Knoflíček, Karíma Al-Mukhtarová, Jiří Kuděla, Staré buchty, Josef Šlegl, Veronika Plátková, Hana Bučková, Veronika Štěpánová, Matěj Bednařík a další

Doprovodný program – přednáškový cyklus v prostorách klubu Fiducia:

Autorské přednášky umělců:

Pavla Sceranková, Tomáš Džadoň

Přednášky teoretiků:

Pavel Karous, Michal Koleček, Ludvík Hlaváček

Více informací: kukacka.org

Akci podporují:

Statutární město Ostrava, MOb Moravská Ostrava a Přívoz, Fakulta uměni Ostravské univerzity v Ostravě, Antikvariát/klub/galerie Fiducia, Ostravské muzeum, SN Building, s.r.o.