Artalk.cz

denní tisk 7. 10. 2011

MfDnes se vrací k nemožnosti NG půjčovat umělecká díla na zahraniční výstavy, kvůli arbitráži, kterou s českým státem vede o deset miliard korun firma Diag Human. Jak je důležité zapůjčovat do zahraničí prokázal i obraz Edouarda Maneta, který v Paříži vyvolal senzaci. „Kvůli hrozbě konfiskace obrazů, soch či plastik je nemůžeme půjčovat na výstavy do prestižních galerií. A pochopitelně ani ony nám svá díla recipročně nepůjčují. Ochromuje nás to a velmi to poškozuje naši prestiž,“ říká generální ředitel NG Vladimír Rösel. Sejde tak například ze zapůjčení obrazu Eugena Delacroixe, který měl být ve Španělsku i zrestaurován.

NG vydala monografii Jana Kotíka (1916–2002). Podrobnější zprávu z pera Tomáše Pospiszyla si můžete přečíst v dnešních LN. „Co dělá Jana Kotíka výjimečným, je jeho osobnost propojující malíře, průmyslového výtvarníka, umělce i teoretika a myslitele, který svým vzděláním a erudicí vysoce převyšoval průměr.“ Vydání monografie bohužel není spojeno s výstavou Kotíkova díla, která v NG proběhla již v roce 1996.

Aukce, které proběhnou o nadcházejícím víkendu shrnuje Naďa Klevisová v HN. Pražská síň Pictura nabídne obraz Františka Foltýna Ulice v Paříži z roku 1925 nebo krajinomalbu Antonína Hudečka. „Nejmladší tvorbu reprezentuje mimo jiné plátno Golem, jehož autorem je Karel Jerie, výtvarník známý svou komiksovou tvorbou, a akryl Chaos I významné postavy graffiti a street artu Jana Kalába.“ Téměř tři stovky položek bude mít nedělní aukce umění a starožitností, kterou pořádá síň AAA v Ostravě. Nechybí mezi nimi ani Krajina s rybníkem a racky Antonína Chittussiho.

Profesor Miloš Stehlík přednáší 19. října v Hodoníně. „Miloš Stehlík zasvěceně pohovoří na téma Socha, člověk a krajina s důrazem na proměny barokního sochařství v sedmnáctém a osmnáctém století na Slovácku a Mikulovsku,“ pozval na přednášku, která začne v sedmnáct hodin, pracovník Galerie výtvarného umění Jan Buchta. Informuje Hodonínský deník.

V Galerii města Přerova bude od poloviny října k vidění na padesát litografií Jiřího Boudy týkající se železničního prostředí. O výstavě pořádané u příležitosti 170. výročí příjezdu prvního vlaku na střední Moravu informuje Hranický deník.

Vysočina se 8. a 9. října připojí k akci Dny otevřených ateliérů. Akce se setkala s malých pochopením ze strany umělců – v zahraničí zavedené akce jsou u nás teprve v počátcích. „Na Jihlavsku se k akci připojuje např. umělecký kovář Leopold Habermann. V jeho dílně U Studně v Horním Kosově bude možná prohlídka i beseda o řemesle. Také malíř Vlastislav Kincl otevře svůj ateliér s prohlídkou obrazů v Havlíčkově ulici (někdejší budova PBH poblíž Hlavního nádraží).“ Více v dnešních Jihlavských listech.