Artalk.cz

denní tisk 1. 10. 2011

Vít Vlnas poskytl rozhovor serveru CT24. Hovoří nejen o situaci v NG, ale i o projektu, který NG uskutečňuje spolu s CT24 – snaha nalákat návštěvníky skrze představení nejvýznamnějších děl sbírek – více zde

Deník Právo komentuje situaci v NG. Adam Dunovský, šéf marketingu NG, Právu řekl: „Při rozpočtu se za Knížáka částečně pracovalo s virtuálními penězi. Rozpočet tak byl zdánlivě vyrovnaný, ale faktické splácení finančních závazků se odsouvalo do budoucna. Od začátku letošního roku dluh v NG činí 20 miliónů korun, do konce roku se částka zvedne zhruba na 30 až 40 miliónů.“ Deník si vyžádal i reakci Milana Knížáka, který mimo jiné tvrdí: „Jsem velmi zvědav, jak si s provozem NG nový ředitel poradí. Zatím se mu nedaří nic, poněvadž všechno to, co do této doby NG udělala, bylo připraveno již za mého vedení. Rád bych připomněl, že právě za mého působení se fond akvizic NG zásadně zvětšil především díky donacím autorů, sběratelů a sponzorů. Jedná se o stamiliónové částky.“ Právo krátce informuje také o odstoupení Tomáše Vlčka z NG.

Josef Chuchma kritizuje v MfDnes výstavu Romana Týce Vykradač hrobů v pražské Galerii Dvorac Sec Contemporary. Terčem Chuchmovy kritiky je fakt, že obrazy jsou prý vytvořeny z lidského popela, aniž by tento fakt dokázal marketing galerie dostatečně vysvětlit.

Na výstavu do zlínské Galerie pod radnicí zve Valašský deník. Do 19. října zde vystavují Oldřich Tichý, Boris Jirků, Miroslav Malina a Michael Rittstein. „Tři autoři mají svým způsobem něco společného se Zlínem. Boris Jirků či Oldřich Tichý se tady narodili, Miroslav Malina studoval v Uherském Hradišti,“ sdělil organizátor a provozovatel Galerie pod radnicí Otto Kamenský.

V Moravskoslezském deníku najdeme rozhovor s Jakubem Špaňhelem, který právě vystavuje v ostravském Domě umění. Dozvíme se o uměleckých začátcích malíře, o jeho vzorech, ale i plánech do budoucna: „Už v patnácti letech se mi líbili představitelé nových německých malířských směrů, divocí „noewilde“. Takže k německé malbě mám blízko, proto bych to v Německu mohl zkusit s nějakými galeriemi, jestli se tam prosadím… Zkrátka budu tam chvilku malovat a pak se uvidí.“

Zdeněk Lukeš se v LN zabývá záměrně zapomenutými architekty z Jablonce nad Nisou – Němci Josefem Zaschem a Rudolfem Hemmrichem narozenými v roce 1871. Oba významně zasáhli do podoby nejen Jablonce, ale i Liberce nebo Prahy. Plány, modely a fotografie Hemmrichových a Zascheho staveb si můžete prohlédnout v galerii MY na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou až do 21. října.