Artalk.cz

denní tisk 23. 9. 2011

Páteční kultura v LN: Jiří Machalický recenzuje monografii slovenského umělce Monogramisty D. T. „V knize lze sledovat umělcův vývoj od šedesátých let až do současnosti. A také jeho rozmanité nápady reagující na celkovou atmosféru i dílčí situace. V jednotlivých kapitolách určených okruhy jeho práce (Banality, Partitury, Koany, Slovo, Autorská kniha…) je vidět, jak je pro autora rozhodující kulturní i společenské prostředí, ve kterém žije…“ V Janáčkově muzeu v Brně v současné době probíhá výstava umělcových Partitur, kde je možné publikaci zakoupit.

Tomáš Pospiszyl připomíná nedávno zesnulého zakladatele pop artu, britského umělce Richarda Hamiltona, který se proslavil jako autor koláže „Co dělá dnešní domácnosti tak jiné, tak přitažlivé“. Následuje rozhovor s Pavlem Kappelem, který připravil výstavu Dialog přes hranice – sbírka Hanse-Petera Rieseho, která se koná v GASKu. Sběratel působil v 60. letech jako novinář v bývalém Československu: „Během svého působení za železnou oponou intenzivně pomáhal celé řadě umělců. O československých umělcích psal, pomáhal je kontaktovat s těmi na západě, pořádal výstavy,“ říká kurátor. Ve sbírce jsou zastoupena díla nejen českých umělců (Vladimír Boudník, Jiří Kolář, Hugo Demartini), ale např. i drobnější práce na papíře od Kazimira Maleviče. Výstavu se podařilo uskutečnit, přestože se během příprav kompletně vyměnilo vedení galerie a původní přípravný tým se zcela rozpadl.

HN otiskly při příležitosti konání konference Forum 2000, která je letos zaměřena na vztah právního státu a demokracie, příspěvek francouzského filosofa André Glucksmanna a sinoložky Marie Holzman. Autoři se zamýšlejí nad rolí, kterou čínský umělec Aj Wej-wej hraje v současné Číně a jaké nebezpečí představuje pro vládnoucí Komunustickou stranu Číny.

HN dále informují o výstavě „Bouře“ malíře Petra Pastrňáka v Prinz Prager Gallery.

MF Dnes upozorňuje na osm obřích soch, které umístilo Umělcké studio Bubec na Staroměstské náměstí a náměstí Franze Kafky. Projekt má ukázat možnosti využití prostoru náměstí, které nebylo podle urbanistického plánu nikdy dokončeno.

Výtvarnému umění se věnují i regionální mutace MF Dnes. V jihočeském vydání najdeme článek o výstavě prezentující díla ze sbírek České spořitelny Mistři české malby v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Osou výstavy je krajinomalba z období od 1. poloviny 19. století. V hradeckém vydání připomínají výročí 140 let od narození Františka Kupky. Zlínská mutace zve do Domu umění ve Zlíně na výstavu malíře Miloše Šimurdy.

Ve víkendové příloze Práva se dočteme o restaurátorském zásahu, jemuž byl podroben obraz Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém od Václava Brožíka. Zákrok byl proveden v síni Staroměstské radnice bez omezení běžného návštěvnického provozu.

Moravskoslezský deník zve na výstavu malíře Jakuba Špaňhela, která začne v úterý v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Lákadlem jsou zejména rozměry velkoformátových pláten: „ Jde o největší obrazy, jaké dosud byly v Ostravě vystaveny.“