Artalk.cz

denní tisk 15. 9. 2011

Tomáš Pospiszyl v LN referuje o výstavě fotorealistů v budapešťském Ludwig Múzeu. Putovní výstava shromáždila díla západního fotorealismu a konfrontuje je s podobnými díly východoevropskými. Československé prostředí reprezentuje Theodor Pištěk, vidět však můžeme i díla Chucka Close, Sigmara Polkeho či Gerharda Richtera.

Hradecká MfDnes informuje o výstavě konkretistů v galerii U Přívozu v Hradci Králové. KK3 Klub konkretistů chce být otevřeným společenstvím všemožných současných přístupů k „jazyku geometrie“. Klub vznikl v 60. letech, ale jeho východočeská větev se objevila až k jeho 40. narozeninám před čtyřmi lety. „Zato se stihla rozběhnout tak, že aspiruje na vznik centra konkretistů, kteří působí kromě Prahy také v Olomouci, Brně či Mladé Boleslavi. Konkretistou je i slavný hradecký rodák Jiří Hilmar, který žil čtyřicet let mimo republiku,“ uvádí historička umění Martina Vítková a dodává, že i když by se mohlo zdát, že zaměření skupiny je trochu jednotvárné, každá výstava je jiná. Vystavují například Nikos Armutidis, Vladana Hajnová, Dušan Hřebíček nebo Štěpán Málek a Eduard Ovčáček.

Za několik dní končící výstava Věci umění, věci doby – Skupina 42 v plzeňské Západočeské galerii se stala předmětem článku Bedřišky Brůhové v Domažlickém deníku. Výstava ze sbírek Jana Vykoukala z Boskovic obsahuje na 256 děl vysoké kvality. K výstavě vyšla ve spolupráci Západočeské galerie a nakladatelství Arbor vitae rozsáhlá kniha. Kurátor Petr Jindra k souboru, poprvé prezentovanému právě v Plzni, připomíná: „Jde o nejvýznamnější soukromou sbírku Skupiny 42. Tento projekt jsme volili jako mimořádný, neboť je skupině v současnosti opět věnována velká pozornost a český dějepis umění se vážně a důkladně vrací ke 40.a 50. létům minulého století.“

Západočeské Deníky lákají na výstavu Jiřího Šuhájka – Sklo, plastiky, obrazy v karlovarské Galerii umění. Šuhájek, patřící mezi naše nejvýznamnější sklářské umělce, pracuje jako designér pro sklárnu Moser, navrhuje však i užitkové sklo v Novém Boru.

Program Dnů evropského kulturního dědictví v Galerii výtvarného umění v Náchodě představuje Náchodský deník. Dopoledne bude patřit základním školám, jejichž žáci se při své tvorbě budou moci inspirovat Entropou Davida Černého. Odpoledne budou k zakoupení tituly galerie za snížené ceny. Vše pak zakončí koncert skupiny Čilágos.

V pražské galerii U Betlémské kaple se vystavují grafiky Františka Tichého. Informuje pražská MfDnes.

Fascinaci Edgara Degase pohybem zachycuje rozsáhlá výstava francouzského impresionisty, která začne v sobotu v londýnské galerii Royal Academy of Arts. Krátkou zprávou převzatou od ČTK se prezentuje kulturní redakce HN.