Artalk.cz

denní tisk 13. 9. 2011

V Hradecké MfDnes se dočteme o plánované nové zakázce na pomník bývalého starosty města Františka Ulricha. Potom, co byla původní socha z dílny Stanislava Hanzíka odhalena, vzbudila rozpaky a odpor veřejnosti a byla odstraněna. O nový pomník usiluje skupina místních podnikatelů, která již oslovila sochaře Petra Nováka.

Pardubická MfDnes informuje o záměru Pardubic zřídit Městskou galerii v historické Sýpce na Příhrádku. „Měla by to být prestižní galerie Pardubic ve stylu kunsthalle. Zahájit bychom chtěli výstavou Františka Kyncla,“ řekl náměstek primátorky Brendl.

Na střechu opavského Slezského muzea se vrátily sochy Pegasů, sundané kvůli havarijnímu stavu již v roce 1995. Originály však nahradí odlehčené kopie. O způsobu restaurování v ateliéru Tomáše Skalíka referuje Moravskoslezská redakce MfDnes prostřednictvím Žanety Motlové.

V Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě začne 15. září výstava současného francouzského umění z regionu ChampagneArdenne, který je partnerem Vysočiny. Zítra proběhne na evangelické faře v Jihlavě přednáška Mileny Bartlové na téma „Dvě Piety v Jihlavě.“ O obou akcích informují Jihlavské listy.

V Galerii moderního umění v Hradci Králové můžeme do 13. listopadu navštívit výstavu současných prací Stanislava Diviše, důležité postavy generace 80. let českého umění. Na výstavu zvou Západočeské Deníky.

Deník Blesk informuje o instalaci Bernarda Lagneau v pražském nákupním centru Arkády. Projekt zvaný Pohyblivé kartonové desky potrvá do 25. září a je jednou z mnoha podobných děl, které Lagneau umisťuje po celém světě (byly k vidění i v brněnské Vaňkovce).

Středočeské Deníky lákají na výstavu zapomenutého malíře Václava Radimského (1867 – 1946) v pražské galerii Kodl. Jde o první ucelenou výstavu tohoto impresionisty tvořícího ve Francii, na kterou bude navazovat další v Galerii hl. města Prahy.