Artalk.cz

Galerie negalerie 115/55

Po zániku Galerie Potraviny ztratila brněnská nezávislá scéna jednu ze svých nejdůležitějších platforem a o negalerijní prezentaci mladého současného umění ve veřejném prostoru se starala pouze Galerie Umakart a částečně Anne Frank Memorial. V tomto ohledu má potenciál přepsat brněnskou scénu student Ateliéru enviromentu FaVU VUT Ondřej Horák, který začal provozovat Galerii 115/55.

Galerie dostala název podle rozměrů vitrínky, v níž se nachází. Původně Horáka k nápadu na založení galerie inspirovaly vitríny, které kolem sebe vídal ve městě a až poté, co se začal nápadem intenzivněji zabývat, zjistil, že podobné projekty fungují v Praze, Ústí nad Labem, Chrudimi a dalších městech. Svoji konkrétní negalerii našel s rozbitým sklem vyhozenou na smetišti. Po nutných úpravách pro ni hledal vhodné místo, pro nějž si určil hlavní kritérium: musí se nacházet v centru, nebo maximálně 10 minut chůze od centra města.

Tímto místem se stal vstup do budovy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Horák tvrdí, že jej zvolil proto, že je to místo, kolem kterého denně chodí stovky mladých lidí, navíc je na Filozofické fakultě možné studovat obory jako sdružená uměnovědná studia, teorie interaktivních médií, nebo dějiny umění (které ovšem aktuálně mají zázemí v jiné budově). Vedení fakulty s jeho nápadem souhlasilo pod jedinou podmínkou: vyhradilo si právo na obeznámení s konceptem výstav, ve vitrínce se nesmí vystavovat politická, protináboženská a pornografická díla. A i když některé prezentace byly v tomto ohledu na hraně, děkan ani tajemník je nezatrhli. Druhé omezení vychází přímo od kurátora: Ondřej Horák chce, aby zde umělci vedle sebe prezentovali starší a současnou tvorbu.

První výstava se v Galerii 115/55 odehrála v září 2010. Jednalo se o projekt samotného autora nápadu a kurátora, který vystavil vitrínu jako takovou, aby na ní ukázal jako na artefakt. Aktuálně zde vystavují studentky Ateliéru tělového designu a chystá se výstava Jana Slámy. Prozatím jsou mezi vystavujícími vesměs studenti FaVU, studium této fakulty však není podmínkou: na nástěnce visí kontakt na provozovatele a případným zájemcům stačí, aby se Horákovi ozvali.

Prostor negalerie i přístup Ondřeje Horáka k projektu v mnohém připomíná Vitrínku, kterou v Holešovicích provozovala skupina Bezhlavý jezdec, a o jejíž provoz se i po rozpadu skupiny staral Tomáš Vaněk. Holešovská Vitrínka sice s obnovou fasády, na níž byla umístěna, zanikla, ale projekt možná dále přežívá v podobě kopií vitríny, které Vaněk se skupinou PAS nechal vyrobit a rozmístit po českých i evropských městech. A vypadá to, že i brněnská 115/55 by mohla mít svoje sourozence. Ondřej Horák by rád podobným způsobem revitalizoval další vitrínky a vytvořil tak v centru Brna síť těchto negalerií.

__________________________________________________________________

EMAIL: galerie115x55@email.cz
FACEBOOK: Galerie 115 / 55

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *