Artalk.cz

Demolice brněnského funkcionalismu

Rada města Brna se rozhodla k razantnímu kroku. Revitalizaci zanedbaného Mendlova náměstí zahájí zbořením objektu od Václava Dvořáka a Jaroslava Brázdy z let 1936-37.

Tento dům je na ploše náměstí jediným objektem s komerčně využitelným parterem, který přežil demolici bloku vymezující východní část náměstí, jež zde proběhla v 60. letech 20. století. Jeho zboření by znamenalo dokonání díla totalitních urbanistů a agorafobické otevření celé plochy náměstí. Ti odstranili původní rostlé ulice vymezující náměstí a nahradili je na západě panelovými domy.

Samotná demolice domu  za 17 milionů korun je navíc jen o málo levnější, než nutná rekonstrukce objektu, jehož současný stav je díky zanedbání pravidelné údržby žalostný.

Mendlově náměstí chybí jasná struktura a řád, jenž by z nevzhledného a nikde nekončícího plácku s trávníčky pro psy, křovisky a pochybnými stánky učinil uzavřené a příjemné místo. Možná by vhodná dostavba tohoto torza a vznik dalších přízemních prostorů pro obchody, restaurace a kavárny byla lepší investicí, než pouhé zboření kvalitní meziválečné architektury.

Více zde ve zprávě ČTK na serveru archiweb.cz

Komentáře

    • 747

    Hmmm…. A jaké jsou další vize vývoje tohoto místa po zbourání?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *