TZ: Ahoj socho – GHMP vydala první knihu pro děti o umění ve veřejném prostoru
Ahoj socho – GHMP vydala první knihu pro děti o umění ve veřejném prostoru / Galerie hlavní města Prahy / Praha / 28. 11. 2018

Kniha Ahoj socho, připomínající svou formou osobní deník, uvádí dětské i dospělé čtenáře netradičním způsobem do tématu sochařských a uměleckých děl ve městě.
„Jako instituce spravující značnou část děl ve veřejném prostoru v Praze jsme velice hrdi na to, že budeme moci přiblížit tento důležitý segment naší výtvarné kultury nejmladší generaci poutavou a interaktivní formou,“ vysvětluje ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.
Pestrá kniha kombinující fotografie, kresby, mapy i drobné reálné předměty je založena na objevování, poučení i spolupráci dětí a rodičů. Čtenáři v ní naleznou různé podoby sochy od kamenných a bronzových figur po díla, která umělci tvoří vlastním tělem, ze sněhu nebo z trávy. V jedné knize se tak objevují pomník Mistra Jana Husa i hřiště pro děti vytvořené umělci, pravěký menhir i fotící obr Trifot, talismany na poličce nebo sloup z ledu, sochy staré, i ty, které vznikly v posledních letech. Kniha představuje díla Krištofa Kintery, Lenky Klodové, Davida Černého, Kurta Gebauera, Kateřiny Šedé, Magdaleny Jetelové, Pavly Scerankové a mnoha dalších současných tvůrců, ale také barokní sochy z Karlova mostu nebo pomník Svatého Václava.
„Chtěly jsme knihou ukázat, že objevovat umění ve městě či podívat se z jiného úhlu na známé věci, třeba díky sochám, je opravdové dobrodružství. Některá sochařská a umělecká díla jsou umístěna na významných místech a známe je dobře, po dalších musíme pátrat jako detektivové a jiná se mohou v ulicích objevit jen na pár hodin nebo dní,“ vysvětluje Lucie Štůlová Vobořilová a doplňuje: „Každý máme navíc možnost se na podobě města podílet, někdy si stačí uvědomit, že změna může mít i podobu malé drobnosti.“
Kniha obsahuje řadu návodů na hry a tvůrčí aktivity, díky nimž si čtenář může užít setkání se sochou nebo jen obyčejnou procházku městem trochu jinak. Je primárně určena rodinám, ale může zaujmout i pedagogy nebo vedoucí dětských zájmových skupin. Sochy a veřejný prostor lze najít téměř všude. Kniha tak vyzve k průzkumu pražské i mimopražské čtenáře.
„Naším cílem bylo, aby se hry a tvůrčí úkoly daly téměř bez přípravy realizovat s dětmi přímo ve městě, v přírodě nebo na nádvoří školy. Věříme, že s knihou ve svém městě nebo vesnici objeví každý něco nového, co doposud nevěděl nebo neznal,“ dodává Michaela Matysová.
Ke spolupráci na knize přizvaly autorky také hosty, kteří se umění a sochařství ve veřejném prostoru dlouhodobě věnují. Kateřina Šedá zve čtenáře knihy na zvláštní procházku centrem Brna (Brnox), Kurt Gebauer vypráví o výjimečném hřišti na ostravském sídlišti, na kterém by si chtěl hrát skoro každý kluk či holka (Minikrajina, Fifejdy II) a Denisa Václavová a Krištof Kintera představí zvláštní galerii pod širým nebem v místě jedné prázdné parcely v pražských Vršovicích (ProLuka).
Galerie hlavního města Prahy vydává knihu jako první publikaci o umění ve veřejném prostoru určenou dětskému publiku. GHMP vsadila na zkušené galerijní pedagožky Michaelu Matysovou a Lucii Štůlovou Vobořilovou, které se dlouhodobě věnují zprostředkování umění a které se v minulosti podílely na úspěšných projektech. Mezi ně patřila například kniha FFFF Kupka (B. Škaloudová, L. Štůlová Vobořilová, M. Trpišovská, vydala Národní galerie v Praze, 2013). Kresby pro knihu Ahoj socho vytvořila oceňovaná ilustrátorka a designérka Štěpánka Bláhovcová. Celkové grafické zpracování mělo na starosti studio papelote, renomované české papírnictví, které se věnuje i knižní grafice.
Publikace je určena čtenářům od 6 let, ale mnohé v ní bude objevné i pro dospělé.
Hezký den,
Autogramiádu a křest této knihy jsem nestihla. Mám o ní veliký zájem a nikde na pultech knihkupectví jsem jí nenašla. Můžete mi poradit,kde ji mohu zakoupit?
Velmi děkuji, Trnková Táňa
Dobrý den, seznam knihkupectví, kde můžete knihu zakoupit, najdete na stránkách GHMP pod tímto odkazem http://ghmp.cz/ahoj-socho/.