TZ: Záhada Čapkova koberce

Záhada Čapkova koberce / Národní galerie v Praze: Veletržní palác / Praha / 22. 8. – 25. 11. 2018

Záhada Čapkova koberce

Termín: 22. 8. – 25. 11. 2018

Místo konání: 4. patro Veletržního paláce

Kurátor: Zdenka Klimtová

Restaurátoři: Tereza a Jiří Hlinkovi

Architekt: Richard Loskot

Grafika: Lada Krupková Křesadlová, Jiří Krupka

Dokumentární film: Janek Rous

Čintamani a ptáci, slavná kobercářská povídka Karla Čapka, má jádro ve skutečném příběhu z dvacátých let minulého století. Koberec s bílou půdou, legendární „bílý anatolák“, který Čapka inspiroval k napsání jedné z Povídek z druhé kapsy, získala do svých sbírek v roce 2014 Národní galerie. Nyní ho po rozsáhlém restaurování poprvé vystavuje.

Orientální koberce zaujímaly mezi rozmanitými zájmy Karla Čapka významné místo. Spisovatel v jednom pražském obchodě rozpoznal sběratelský význam vzácného koberce a chtěl ho získat, na prodej však nikdy nedošlo. Po desetiletí zůstával koberec v rodině tehdejší majitelky. Ta se ale nijak nepodobala postavě povídkové vetešnice paní Severýnové, již ve filmu přesvědčivě ztvárnila vdova po Karlu Čapkovi Olga Scheinpflugová. Byla to Helena Zajíčková, která vedla jeden z nejuznávanějších pražských obchodů s orientálními koberci a která tak hodnotu „bílého anatoláku“ dozajista dobře znala.

„Koberec selendi se vzorem ptáků pochází ze západního Turecka, pravděpodobně z města Selendi, a jeho vznik dnes zařazujeme do druhé poloviny nebo sklonku 16. století. Jde tak o jeden z nejstarších orientálních koberců v českých sbírkách. Bílé anatoláky, jinými slovy koberce s bílou půdou, mívají tři typy pravidelně uspořádaných motivů: čintámani (trojice kruhů doplněných obvykle dvěma vlnovkami), ptačí motiv a nejméně častý motiv škorpionů,“ uvádí kurátorka výstavy Zdenka Klimtová. Názvy motivů a vzorů se však často volily ne na základě jejich původního, dnes neznámého významu, ale jen podle toho, co na pohled připomínaly. Motivy čintámani a motivy ptáků se přitom na skutečných kobercích nikdy neobjevují společně jako rovnocenné – k propojení došlo tedy jen ve spisovatelově fantazii a v materiální podobě až v roce 1964 při návrhu rekvizity pro povídkový film režiséra Jiřího Krejčíka.

„Selendi získaný do sbírek Národní galerie je výjimečný sám o sobě – stářím, typem a formátem. Můžeme si ale být jisti, že jde skutečně o ‚bílý anatolák‘, který spisovatele inspiroval? Ano, protože kromě tradované ústní verze autentičnost potvrzuje memoárová literatura a archivní dokumenty včetně původní rukopisné verze Čapkovy povídky,“ popisuje Zdenka Klimtová.

Původní název v rukopisu povídky Případ se sultánskou manufakturou je přeškrtnutý a změněný. V původní verzi se hovoří jednoznačně o koberci s bílou půdou ze 17. století mimořádně velkých rozměrů, označení vzorů Čintamani a ptáci však Čapek doplňoval dodatečně. Ve dvacátých letech byly koberce s jedním i druhým vzorem publikované v zahraniční literatuře, ale jediným známým kobercem s bílou půdou na území Československa byl pravděpodobně Schwarzenberský čintámani na zámku Hluboká. „Setkání s kobercem s ptačím vzorem, co do významu srovnatelným, muselo být pro milovníka a znalce orientálních koberců velkou událostí,“ dodává Zdenka Klimtová.

Aby mohl být koberec selendi představen návštěvníkům, prošel náročným restaurátorským zásahem, jehož průběh bude na výstavě doložen fotografiemi i dokumentárním filmem. K zájmu Karla Čapka o orientální koberce se vztahují i další exponáty výstavy. K vidění budou koberce zapůjčené přímo z Čapkovy vinohradské vily, kterou v roce 2013 odkoupila Městská část Praha 10 a která v současné době prochází rekonstrukcí. V rámci katalogizace vznikl odborný soupis koberců, které Čapek na rozdíl od toho „ptačího“ získal, v němž jsou zastoupeny koberce turecké, kavkazské, perské i středoasijské. Nejde o homogenní soubor, zahrnuje jak koberce, které Čapek jako jejich znalec a milovník oceňoval, tak velkoformátové dílenské práce, od jejichž koupě sám přátele odrazoval. Výběr z Čapkovy sběratelské vášně stejně jako část vybavení z jeho pracovny bude ve Veletržním paláci vystaven díky laskavosti Městské části Praha 10, která tyto exponáty zapůjčila.

PUBLIKACE

Monografie Příběhy ptačího koberce představuje výsledky interdisciplinárního výzkumu věnovaného legendárnímu koberci selendi se vzorem ptáků v širších souvislostech. Kniha v úvodu představuje povídku Karla Čapka Čintamani a ptáci, inspirovanou právě kobercem, který do svých sbírek v roce 2014 zakoupila Národní galerie a který se Čapkovi nikdy získat nepodařilo. Čtenář se dozví také o historii osmanských koberců s bílou půdou a propojení tématu výtvarného umění a literatury v kontextu osmanských koberců se vzory čintámani a ptáků.

DOPROVODNÉ PROGRAMY

Komentované prohlídky

NE 23. 9. & 18. 11. od 15.30 s autorkou a kurátorkou výstavy Zdenkou Klimtovou

ČT 8. 11. od 16.30 s autorkou a kurátorkou výstavy Zdenkou Klimtovou

zdarma k platné vstupence / 45–60 min / setkání ve 4. patře Veletržního paláce / bez rezervace

Komentované prohlídky na objednávku v českém, anglickém, německém a francouzském jazyce / 1–15 osob / čeština – 600 Kč + vstupné / ostatní jazyky – 1 500 Kč + vstupné / 60 min / rezervace dva týdny předem

Přednášky a semináře s odborníky

ČT 20. 9.od 16.30 Zdenka Klimtová (NGP): Orientální koberce ve sbírkách NGP

ČT 18. 10. od 16.30 Hasan Zahirović (Slezská univerzita v Opavě): Karel Čapek – sběratel výtvarného umění

ČT 15. 11. od 16.30 Hasan Zahirović (Slezská univerzita v Opavě): Obyčejný život Karla Čapka

zdarma / 60–75 min / setkání ve 4. patře Veletržního paláce / bez rezervace

ST 7. 11. od 17.30 Znalectví orientálních koberců: seminář pro začínající sběratele a milovníky orientálních koberců. Pod vedením Zdenky Klimtové (NGP) si účastníci na ukázkách skutečných koberců osvojí řadu znaleckých postupů, naučí se jak hodnotit a rozeznat kvalitní kusy, a v neposlední řadě se dozví i zajímavosti ze světa obchodu s koberci v Asii i u nás.

250 Kč / 150 Kč / 120 min / maximální kapacita 20 osob / rezervace nutná

Speciál

Čapek ve filmu: letní kino na střeše Veletržního paláce

ÚT 11. 9. od 19.30 Člověk proti zkáze: Jedinečný životopisný snímek jako pocta Karlu Čapkovi. Vykresluje jeho poslední léta a pohnutou dobu nástupu nacismu, ohromí nadčasovostí a aktuálností svého odkazu. / Štěpán Skalský / ČR / 1989 / 89 min / 16 mm

ST 12. 9. od 19.30 Hmyz: Nejnovější filmová lahůdka od Jana Švankmajera podle předlohy Čapkovy divadelní hry Ze života hmyzu. / Jan Švankmajer / ČR / 2018 / 98 min / 35 mm

100 / 80 Kč / rezervace v den projekce od 12.00 na www.veletrzak.cz

Divadelní tok-šok Hany a Ivany

PÁ 21. 9. od 19.00 „Vzácná Věro, a jak dál?“ Povídání o Karlu Čapkovi a Věře Hrůzové. Karel Čapek nadbíhá Olze, zároveň si dopisuje s Věrou. Dva milostné příběhy nejslavnějšího českého spisovatele, dvě zajímavé ženy… Karel prožije celý život s Olgou, Věra se provdá, o jejich vztahu se toho moc neví. Dokud nevyjdou Dopisy ze zásuvky. Vzácné hosty, vnučku Věry Hrůzové paní Carolu Wastiaux a herce a znalce Čapkova života a díla Hasana Zahiroviće vyzpovídají herečky divadla D21 Hana & Ivana. Přijďte se zeptat na vše, co vás zajímá…

120 Kč / 80 Kč / 90 min / setkání na střeše Veletržního paláce / bez rezervace

Návštěva vily bratří Čapků

ÚT 25. 9. od 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30

Jedinečná příležitost nahlédnout do prostor vily Karla Čapka, postavené podle projektu Ladislava Machoně v letech 1923–1924, kde se pravidelně scházeli proslulí pátečníci. Komentář k vyklizeným interiérům, připravované rekonstrukci i původnímu stavu vily podá Ing. arch. Jan Vašek.

zdarma / 15 min / setkání v ulici Bratří Čapků 28 / rezervace nutná

Vycházky Národní třídou po stopách Karla Čapka a Věry Hrůzové

ČT 25. 10. od 10.00 & 17.00 s Hasanem Zahirovićem

zdarma / 90–120 min / setkání na Jungmannově náměstí u sochy / bez rezervace

Pro rodiče s dětmi

Létající koberec: herna pro rodiče s dětmi 1,5–5 let s Michaelou Trpišovskou

ST 5. 9. 10.15–11.30 & 15.30–16.45

ČT 6. 9. 10.15–11.30 & 15.30–16.45

60 Kč za osobu starší 1,5 roku / 15–75 min / setkání v korzu Veletržního paláce / bez rezervace

Víkend: víkendové dílny pro rodiče s dětmi

NE 23. 9. od 10.30 & 14.30 Barvířská dílna (6–14 let) s restaurátory textilu Terezou a Jiřím Hlinkovými

NE 14. 10. od 10.30 & 14.30 Tkalcovská dílna (8–14 let) s galerijními pedagožkami Denisou Sedlákovou a Alenou Kingham

NE 18. 11. od 10.30 & 14.30 Báje a hádanky (6–14 let) s galerijními pedagožkami Olgou Fadlí Pětivokou a Alenou Kingham

90 Kč za osobu starší 6 let / 180 min / setkání v korzu Veletržního paláce / rezervace nutná

Studio a čítárna: Nejen psice Amina má ráda koberce…

Popusťte uzdu své fantazii, tvořte a zkoumejte. Nechte se zlákat orientálním pohodlím a povznášející četbou knih Karla Čapka nebo literaturou o kobercích.

Pro školy

Čapek na koberečku

Program s pracovním listem a výtvarnou etudou pro druhý stupeň ZŠ a SŠ. Čapkovi povídkoví hrdinové vycházejí ze spisovatelovy osobní sběratelské zkušenosti. A detektivní příběh obestírá i koberec samotný. Podaří se nám rozluštit jeho záhadu? Seznamte se s vybranými hrdiny povídek Karla Čapka a nahlédněte do světa orientálních koberců a sběratelství.

1 200 Kč za skupinu 1–15 osob / 1 500 Kč za skupinu 16–25 osob / 65–120 min / rezervace nutná

Pro pedagogy

ČT 13. 9. od 16.00 komentovaná prohlídka a představení koncepce vzdělávacího programu s autorkou a kurátorkou výstavy Zdenkou Klimtovou a galerijní pedagožkou Alenou Kingham

pro pedagogy zdarma / 60–90 min / rezervace nutná

Informace a rezervace na vzdelavani@ngprague.cz / 224 301 003 / změna programu vyhrazena

Společné století

Výstavní projekty se konají za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a jsou součástí oslav připomenutí významných výročí roku 2018 spojených s českou státností. Přehled všech akcí, které se v rámci oslav konají, jsou uvedeny na webových stránkách www.spolecnestoleti.cz.

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa

Škoda Auto

The Pudil Family Foundation

Za podpory

Ministerstvo kultury České republiky

Hlavní město Praha

Městská část Praha 10

Generální mediální partner

Česká televize

Mediální partneři

ArtMap

PragueEventsCalendar

Monitora

Soffa