Artalk.cz

Galerie a muzea hradeckého kraje dostanou na nákup 2,2 milionu Kč

Galerie moderního umění v Hradci Králové získá od kraje na rozšíření sbírek 1,2 milionu korun. Vedení galerie plánuje nákup nových obrazů, kreseb i grafických listů. Hradecká galerie obdrží ze schválených 2,2 milionu korun určených krajským muzeím a galeriím na nákup sbírkových předmětů nejvyšší částku. Novinářům to řekla hejtmanova náměstkyně pro školství a kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Podporu umění schválila v pondělí Rada Královéhradeckého kraje. „Příspěvkové organizace kultury už nenakupují nové akvizice z příspěvku na provoz, jak bylo do minulého roku zvykem, ale v souladu s novou vyhláškou musejí žádat Radu Královéhradeckého kraje o použití fondu investic na nákup nových kusů do svých sbírek,“ uvedla Berdychová.

Peníze pro pořízení uměleckých děl a historických předmětů dostane třeba i Muzeum východních Čech v Hradci Králové, jičínské muzeum, hvězdárna v Úpici nebo náchodská galerie výtvarného umění. „Náchodská galerie plánuje ze schválených 657.000 korun rozšířit nejen sbírku českých autorů, ale i kolekci ruského malířství 19. a počátku 20. století,“ uvedl Lukáš Vaníček z tiskového odboru hejtmanství.

Nákupní komise již pro náchodskou galerii schválila pořízení například obrazu malíře Václava Girsy, diptychu malíře Vladimíra Hanuše, který žije v Královéhradeckém kraji, nebo obraz od neznámého malíře z okruhu ruského umělce Ilji Jefimoviče Repina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *