Artalk.cz

TZ: Galerii PLATO v bývalém Bauhausu navštívilo první týden přes 1700 lidí

Galerii PLATO v bývalém Bauhausu navštívilo první týden přes 1700 lidí / Galerie PLATO / Ostrava / 25. 4. 2018

Více než 1700 návštěvníků během sedmi dní. Takové množství lidí přilákalo otevření městské galerie PLATO v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Jen samotné zahájení výstav na ploše 5000 m2 si v jeden večer nenechalo ujít přes 700 zájemců o současné umění nejen z Ostravy, ale také Prahy, Brna či Varšavy. Pozitivní ohlasy u širší veřejnosti, na umělecké scéně i v médiích se nesly v podobném duchu: nadšení, překvapení, obdiv i výzva.

Stovky lidí, kteří přijeli na zahájení výstav i na dalších 13 akcí během zahajovacího týdne, překvapily celý tým PLATO. „Ukázalo se, že naše nové sídlo a jeho možnosti ocení nejen zástupci umělecké scény z celé republiky i zahraničí, ale intuitivně se ho chopí i lidé, pro které je současné umění zatím jen mlhavým a trochu riskantním územím. Silným magnetem se pro ně stal prostor bývalého hobbymarketu a to, jak s ním naložíme,“ řekl ředitel PLATO Marek Pokorný.

Na ploše téměř půl hektaru PLATO vystavilo jako Dočasné struktury 1 první tři funkční zázemí galerie – knihovnu, bistro a prodejnu – jako tzv. site-specific umělecká díla, která přímo pro unikátní prostor navrhlo šest umělců z ČR, Slovenska a Polska. „Doplňkem“ jsou pak díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého rozmístěná ve specifickém otevřeném interiéru. Postupně budou přibývat další „dočasné struktury“, kterými PLATO zaplní bývalý Bauhaus do doby, než se přesune do zrekonstruovaných památkově chráněných jatek v sousedství.

„Je to super zajímavé! Není vůbec běžné rozhodnutí uzpůsobit instituci nějaké budově: teď měníte funkci hobbymarketu a přes ulici máte budovu jatek. Za pár let uděláte další skok a přestěhujete se tam, což je další zajímavá myšlenka. Tato mobilita je něco, co by mělo přetrvat jako DNA galerie PLATO, spíše než stabilita,“ řekl s nadšením kurátor a ředitel světové přehlídky umění Documenta 14 Adam Szymczyk, který byl jedním z přednášejících hostů. Diskuze s ním přilákala na „exkurzi“ do PLATO mimo jiné autobus studentů brněnské FaVU.

Nabitým programem s více než 50 tvůrci a hosty z ČR i zahraničí ukázalo PLATO veřejnosti zhuštěně svou celoroční dramaturgii zaměřenou jak na uměleckou scénu, tak na širší veřejnost. Zcela nové návštěvníky přilákaly do galerie dva koncerty – experimentální elektronická hudba i soudobá vážná hudba; v prezentaci obou žánrů bude PLATO pokračovat i nadále. Plno měly i první workshopy v novém prostoru – pro děti, rodiny a nově i dospělé. Prvních edukačních programů pro školy se v bývalém hobbymarketu zúčastnilo na 150 žáků a studentů včetně skupiny mladých lidí s handicapem. PLATO bude pokračovat také v přednáškách přesahujících vizuální umění. „Moc se mi líbí, pokud se výtvarné umění spojuje s různými sociálně kritickými otázkami. Myslím si, že to je role umění – aby se lidé snažili být lepšími,“ řekla o dramaturgii PLATO ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která byla jednou z přednášejících společně s politologem Ondřejem Slačálkem.

Otevření městské galerie v bývalém hobbymarketu vzbudilo nebývalý zájem v českých i zahraničních médiích. Například prestižní polský časopis SZUM zveřejnil recenzi, v níž se píše mimo jiné o splněném snu. „Městská galerie o ploše 5000 m2… a uvnitř jména nejen z celé české umělecké smetánky, od Jiřího Skály po Evu Koťátkovou… Je to působivé a z perspektivy polských městských galerií to vypadá jako splněný sen,“ napsal polský redaktor Piotr Policht, podle něhož PLATO od svého počátku ukazuje, že nejzajímavější věci se nemusí dít v centru.

Také kurátor Jiří Ptáček mluví o přesunu PLATO do nového sídla jako o poměrně velké události pro českou kulturu: „To, co se poslední roky děje kolem PLATO, se v žádném jiném městě a s žádnou jinou institucí pro současné umění neděje. PLATO vyvolává nejen pozornost, ale i očekávání, jak využije na české poměry poněkud děsivou plochu… PLATO je trochu jiné, dokonce trochu jako UFO v ostravském prostředí, které se s ním musí vyrovnat,“ naznačil kurátor působící v Praze a Českých Budějovicích.

Právě začlenit PLATO do každodenního života ostravské veřejnosti považuje Marek Pokorný za jeden z hlavních cílů galerie v následujícím období. „To nejtěžší nás ještě čeká. Práce na tom, aby si Ostravané osvojili a přivlastnili nový prostor a možnosti, které nabízí – jako místo, kam se budou vracet za uměním, zážitky a věděním, anebo kde mohou inspirativně trávit volný čas,“ říká ředitel.

PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016. Založením PLATO vznikla v ČR poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce pečující o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku. Více na www.plato-ostrava.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *