Artalk.cz

denní tisk 13. 3. 2018

Přestavba památníku Tomáše Bati ve Zlíně by měla být dokončena letos na podzim. Při slavnostním otevření ale bude chybět jeho zásadní dominanta – maketa letadla Junkers. Nadace Tomáše Bati teprve v uplynulém měsíci podepsala smlouvu o výrobě s firmou TechProAviation. I přes návrh, aby bylo slavnostní otevření posunuto, dokud nebude model dodán, počítá město s původním termínem. „Dočasnou náplň by měl řešit kurátor, jehož budeme vybírat. Myslím si, že bude vhodnější památník otevřít a využít ho jinak, než aby zůstal po dokončení zavřený (…)“ uvedl náměstek primátora Jiří Korec. Informaci přinesl Milan Libiger v Mladé frontě DNES.

V Liberci pokračuje před soudem již čtyři roky trvající kauza přestavby kostela svaté Máří Magdaleny na centrum geotermální energie a setkávání neziskových organizací, píše Adam Pluhař v Mladé frontě DNES. Tentokrát se soud zabývá sporem firem GEPO a Metrostav, kdy Metrostav požaduje po GEPO proplacení vykonaných prací, zatímco GEPO se hájí tím, že Metrostav neprovedl práce v celém rozsahu a bez vad. Kostel stále zůstává nedokončený a novému účelu nikdy nesloužil.

Díky Integrovanému regionálnímu operačnímu systému, zaměřenému na památky UNESCO a národní kulturní památky, se letos podařilo získat městu Telč dotaci 53 milionů na opravu budov Domu dětí a mládeže a radnice, informuje Jana Pechová v deníku Právo. Zároveň budou probídat rekonstrukční práce na zámku, na které Telč rovněž získal významnou dotaci 211 milionů korun a v letošní sezóně plánuje město otevřít novou expozici v opravené věži sv. Ducha.

Matěj Ludvík v Mladé frontě DNES přináší informaci, že karlínskou Invalidovnu by měl do konce dubna převzít Národní památkový ústav. Očekává se, že ministr kultury v demisi Ilja Šmíd dnes podá písemnou žádost o převod areálu z vlastnictví státu do vlastnictví NPÚ. NPÚ pak plánuje rozsáhlou rekonstrukci a zpřístupnění celého objektu. „Pokud Invalidovnu skutečně dostaneme během měsíce trvale do správy, už na léto bychom připravili program a otevřeli ji pro veřejnost.“ uvedla ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *