Artalk.cz

denní tisk 8. 3. 2018

Západočeská galerie v Plzni nechala zrestaurovat sochu sv. Markéty z Chomle, která pochází z konce 15. století. Dílo bylo včera na jeden den vystaveno v Masných krámech, kde proběhla i přednáška kurátora Petra Jindry, jenž osvětlil postupy restaurování i hodnotu sochy. Bylo rozhodnuto, že bude prezentována mladší polychromie z přelomu 19. a 20. století. Socha je nyní zpět v depozitáři. Více v plzeňském vydání MfDnes nebo regionálním Právu.

V krátkém rozhovoru pro plzeňskou MfDnes rovněž ředitel ZČG Roman Musil osvětlil, jak probíhá restaurování děl ze sbírek galerie. Ta vlastního restaurátora nemá: „Nejdůležitější věci pro nás dělá restaurátorský ateliér v Akademii výtvarných umění, který funguje zároveň jako trezorové pracoviště.“

Klára Čikarová připravila pro časopis Instinkt rozhovor s Kateřinou Šedou. Mluvilo se o plánech pro benátské Bienále architektury, kde bude Šedá pracovat s centrem Českého Krumlova a vztahem místních k turistům. Tématem byly i projekty v Brně – jak průvodce Bronxem a něj navazující akce, tak plán na seznamovací akci v rámci oslav výročí roku 1918.

V Týdeníku Echo vyšel obsáhlý rozhovor Jiřího Peňáze s malířkou Ivanou Lomovou. „Člověk si ty obrazy maluje vlastně sám pro sebe, a když se líbí mně, možná se budou líbit i někomu dalšímu. Ono to je docela hezké, mít svůj obraz v nějakém cizím prostředí, do kterého pak vysílá vaše vlny.“ Vyjma umění se však probírala i další společenská témata s ním související.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *