Artalk.cz

denní tisk 2. 3. 2018

Milan Vojtek v deníku Právo informuje o vývoji soudního řízení ve věci zničených obrazů na zámku Valtice. Bývalý kastelán Michal Tlusták měl podle obžaloby zničit 58 velkoformátových obrazů, vzniklých při sympoziích konaných ve Valticích v 90. letech a po roce 2000. Tlusták obvinění odmítá, obrazy podle jeho výpovědi musely být zničené ještě před jeho nástupem na pozici kastelána v roce 2008. Škoda byla vyčíslena na více než čtyři a půl milionu korun.

Jan Šída napsal pro Právo recenzi na výstavu Čas, Čas, Čas… v umění 19. století v síni 13 Západočeské galerie v Plzni. Výstava zachycuje nejrůznější umělecká pojetí času, vznik i zánik, čas pozemský i čas nebeský. „Člověk by si ale neměl z výstavy odnést pouze to, že každý spěje k zániku. Je třeba si uvědomit možnost zjemnění osudové nenávratnosti a společně s myslitelem Schoppenhauerem přijmout umění coby cestu mezi pozemským a nebeským časem,“ nabádá závěrem své recenze Šída.

Judita Matyášová láká čtenáře Lidových novin k návštěvě dvou výstav moderního umění, které se momentálně odehrávají v Ostravě. První z nich je výstava v Domě umění – výběr z tvorby členů mezinárodní skupiny Abstraction-Création, konkrétně z let 1932–1936 – druhou je stálá expozice loni vzniklého Muzea Milana Dobeše.

Děčínský zámek usiluje o zapůjčení tapiserie ze 17. století, kterou na zámek přivezl koncem 19. století tehdejší majitel František Thun. Za neznámých okolností se tapiserie později dostala do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea, kde byla nedávno náhodně objevena kurátorem mobiliáře děčínského zámku Františkem Šumanem. „S muzeem vedeme jednání, za jakých podmínek by nám mohli tapisérii zapůjčit. Jednou z nich je i to, že ji necháme zrestaurovat,“ uvedl Šuman.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *