Artalk.cz

Zrušený hřbitov na žďárské Zelené hoře bude znovu poutní loukou

 Místo bývalého hřbitova kolem kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou se vrátí ke svému původnímu účelu. Znovu bude sloužit jako louka nabízející poutníkům možnost odpočinku. Hřbitov byl zrušen v 90. letech minulého století v důsledku zapsání památky do seznamu UNESCO. Poslední hroby by z něj měly být přemístěny letos, řekl dnes novinářům žďárský starosta Zdeněk Navrátil (Žďár-živé město).

Na seznam UNESCO byla Zelená hora zapsána v roce 1994, pohřebiště bylo podle dostupných údajů zrušeno o dva roky později. Navrátil podotkl, že díky zřízení hřbitova se památku kdysi podařilo zachovat. „Teď chceme, aby hřbitovem už nebyla a aby vrátila se k původnímu účelu poutního kostela, jak to zamýšlel architekt Santini,“ řekl.

Stěhování hrobů trvá řadu let, čeká ještě poslední tři pomníky. Na původním místě zůstane jen hrob, do něhož byl pohřben kněz Josef Matěj Sychra (1766 až 1830), který se zasloužil o záchranu Zelené hory. „Myslím si, podle toho, jaké mám informace, že letos bude hotovo,“ řekl starosta k přemísťování hrobů. Dodal, že úpravy uvolněné zelené plochy mezi kostelem a ambitem budou provedeny ve spolupráci s farností.

Město se podle Navrátila postará o přesun na blízký nový hřbitov u hrobu rodiny továrníka Josefa Smeykala, spoluzakladatele škrobáren Amylon. Jeho rodina také městu věnovala vilu. Žďárští radní teď ještě řešili žádost o přemístění na náklady města i v případě hrobu, v němž odpočívá někdejší žďárský starosta František Binko (1852 až 1908).

„Jedná se o člověka, který se zasloužil o rozvoj Žďáru,“ uvedl Navrátil. V době Binkova starostování byla mimo jiné do města přivedena železnice, svůj měšťanský dům pak odkázal pro potřeby sirotčince. Radnice je připravena se i o tento hrob postarat, pokud dostane od potomků jeho součásti do konce března darem. Podle Navrátila to je potřeba proto, aby město mohlo s tímto majetkem nakládat. Přemístění hrobu bude stát do 75.000 Kč, náklady na stěhování Smeykalova hrobu budou o něco nižší.

Město přispívalo i majitelům, kteří si přesun svých hrobů z areálu památné Zelené hory zajišťovali sami. Kompenzace na jedno hrobové místo byla 2000 korun. „Takových hrobových míst byly řádově stovky,“ uvedl mluvčí radnice Jakub Axman.

Poutní kostel na Zelené hoře, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, byl vysvěcen v roce 1722. V roce 1784 ho poničil požár. Tehdejší správa povolila opravy pod podmínkou, že kostel bude sloužit jako pohřební a bude tam hřbitov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *