Artalk.cz

denní tisk 9. 2. 2018

Největší socha se sportovní tematikou, jaká kdy byla v Česku vytvořena, je umístěna před Oblastní galerií v Liberci, kde právě probíhá výstava umění inspirovaného Jizerskou 50. Jejím autorem je sochař Jakub Flejšar, jenž je zároveň trenérem snowboardistky Evy Samkové. Obsáhlý text o spojení sportu s uměním naspal pro magazín ego! Hospodářských novin Petr Volf.

Druhým Volfovým textem v magazínu je tradiční rubrika Volfův revír, která se tentokrát věnuje vystavování umění na Pražském hradě. Ve srovnání s Havlovou, ale i Klausovou érou se jeví jako nejprogresivnější umělecký počin vlády Miloše Zemana vyvěšení rudých trenýrek skupinou Ztohoven. „Kdykoliv se k Hradu přiblížím, zdá se mi, že vidím trenky, a ne prezidentskou standartu. Bude těžké jejich poselství vyvrátit.“

V pražské Leica Gallery vystavuje Marek Musil fotografie z amerického festivalu a happeningu Burning Man. „Objevil místo, kde lidé odhodí starosti všedního světa, milionáři i obyčejní zaměstnanci se obléknou do bizarních kostýmů a vytvoří nevšední, postapokalyptický svět jako z jiné planety,“ píše Vladan Šír v Pátku Lidových novin.

Blanka Kovaříková napsala do Víkendu deníku Právo článek o panelácích. Představuje zejména výzkumný projekt Rostislava Šváchy nebo Lucie Skřivánkové, ze kterého vzešla například výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Spíše než výstavě se článek věnuje genezi panelových sídlišť, jejich kritice a recepci.