Artalk.cz

denní tisk 30. 1. 2018

Město Plzeň vydalo anglicko-českou knihu věnovanou Ladislavu Sutnarovi, informuje Jitka Šrámková v Mladé frontě DNES. Při slavnostní prezentaci knihy, která bude zájemcům zdarma dostupná v plzeňském infocentru a na dalších vybraných místech, připomněl bývalý plzeňský primátor Martin Baxa, že kniha je součástí snah přinést osobnost i tvorbu Ladislava Sutnara do povědomí široké veřejnosti: „I díky Ústavu umění a designu, později fakultě Západočeské univerzity v Plzni, byl Sutnarův návrat do města duchovní i fyzický.“

V bernském Kunstmuseu byla koncem minulého roku vystavena část sbírky Cornelia Gurlitta, píše Marek Miler v Hospodářských novinách. Cornelius Gurlitt byl synem sběratele a historka umění Hildebranda Gurlitta, který v období nacistické diktatury prodával zkonfiskovaná umělecká díla. Rozsáhlá sbírka děl, která byla dlouhá léta považována za ztracená, byla nalezena před šesti lety, kdy bylo zahájeno i pátrání po původu děl. Gurlitt, který v květnu 2014 zemřel, ve své závěti odkázal celou sbírku právě Kunstmuseu v Bernu, kde se rozhodli přijmout pouze tu část sbírky, která prokazatelně nebyla ukradená při nacistických raziích.

Na zahájenou výstavu performancí Vladimíra Ambroze v pražském Domě fotografie upozorňuje čtenáře Lidových novin Pavel Vokatý. „Podobným akcím se v sedmdesátých letech věnovalo více umělců, ale Ambroz byl originální tím, že si k performancím připravoval podrobné architektonické výkresy a na dokumentaci si zval zkušené fotografy.“ vysvětluje Vokatý. Ambroz je znám především jako architekt, o připomínku jeho další umělecké tvorby se zasloužil Tomáš Pospiszyl, který je kurátorem výstavy a již dříve vydal Ambrozovu monografii.

Včerejší vysílání Událostí v kultuře přineslo reportáž z výstavy Zorky Ságlové v pražské galerii Hunt Kastner. Pojícím motivem výstavy je bílá barva, vystaveny jsou obrazy, sochy i fotografie z land artových projektů Ságlové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *