Artalk.cz

denní tisk 18. 1 .2018

Včera, 17. 1., byla oznámena jména finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jejich představení s krátkými vyjádřeními ohledně soutěže a přístupu k umění sepsala pro Hospodářské noviny Magdalena Čechlovská. S přihlédnutím k tomu, že jediným klasičtěji zaměřeným umělcem mezi finalisty je Adéla Součková, očekává Čechlovská, že podzimní finálová výstava ve Veletržním paláci bude „velmi neortodoxní“.

V Mladé frontě DNES vyšel komentář Moniky Zavřelové k finalistům Ceny Jindřicha Chalupeckého. Zavřelová upozorňuje především na problematiku nesrozumitelnosti odůvodnění, které k výběru finalistů zveřejnila odborná porota. „Ano, mluvíme sice o prestižní umělecké ceně, která si musí zachovat svou úroveň odbornosti, zároveň však má ambici oslovit i širší veřejnost, dostat ji do galerií, a tak zvolený jazyk by tomu měl odpovídat.“ konstatuje.

V novém vydání časopisu Instinkt vychází recenze Kláry Čikarové na výstavu Nová díla ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně. Výstava prezentuje především současné české umění a umění druhé poloviny 20. století, jelikož na budování právě této sbírky se galerie v uplynulých pěti letech zaměřovala.

Štefan Švec ve své eseji v deníku Právo kritizuje používání tabletů na výstavách, cílených na mladé publikum. Své výhrady shrnuje do čtyř bodů, v nichž konstatuje, že děti a dospívající jsou fascinováni pouze obrazovkou jako takovou, nikolik informacemi a možnostmi, které nabízí. Navíc odvádí jejich pozornost od ostatního prostoru. „Umístit do expozice obrazovky kvůli tomu, aby děti víc bavila, je stejné jako položit do parku miny, aby byl líp osvětlený.“

Ceně Jindřicha Chalupeckého se věnovalo i včerejší vysílání Událostí v kultuře. Dále Události informovaly o zapůjčení tapiserie z Bayeux do Velké Británie nebo ostravském ArtSalonu, prodejní výstavě studentských uměleckých prací v obchodním centru Nová Karolina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *