Artalk.cz

denní tisk 20. 12. 2017

Plzeňský kraj plánuje koupit od města Plzně Gerlachovský dům, informuje Jan Švábek v deníku Právo. Gerlachovský dům je jednou z nejvýznamnějších historických budov v Plzni a v současné době je sídlem Národopisného muzea Plzeňska. Dům patří městu, ale zřizovatelem muzea je kraj, což velmi snižuje šanci na získání dotací na opravu objektu. „Je paradoxem, že při zřízení krajů nedošlo k převedení majetku. Budova je v zanedbaném stavu.“ uvedla Ivana Bartošová, náměstkyně pro školství a cestovní ruch.

Osudu chátrajících historických domů, tentokrát v Praze, se věnuje také Benedikt Lederer v Mladé frontě DNES. Jedná se konkrétně o čtyři domy u pražského orloje. Budovy byly pronajaty firmě Akroterion až do roku 2081, vedení města se ale smlouvu rozhodlo vypovědět, jelikož firma neplnila své závazky ohledně rekonstrukce. „Mám obavu, zda jsou další kroky magistrátu projednány s dostatečným předstihem. Aby nakonec vše neskončilo výpovědí a právní bitvou na roky, zatímco budou budovy nadále chátrat.“ okomentoval nastalou situaci starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Vedení Prahy 5 rozhodlo, že Galerii Portheimka ve stejnojmenné barokní vile na Smíchově nahradí muzeum skla. Novým správcem budovy bude Nadace Jana a Medy Mládkových. Zastupitelstvo městské části si od změny slibuje především zvýšení návštěvnosti. Opoziční zastupitelé a vedení Galerie Portheimka však rozhodnotí kritizují kvůli nepřipravenosti projektu, nevypsání veřejné soutěže a faktu, že předseda nadace Jiří Pospíšil a starosta Prahy 5 Pavel Richter jsou členy stejné politické strany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *