Ve vile Portheimka na Smíchově bude muzeum skla

19. 12. 2017ČTK Infoservis

V barokním letohrádku Portheimka v Praze 5 vznikne muzeum sklářských výrobků. Kulturní památku vlastní Praha 5, která ji poskytne Museu Kampa. Zároveň radnice v následujících třech letech přispěje na provoz darem v celkové výši 13 milionů korun. O záměru dnes rozhodli zastupitelé městské části. Plán kritizuje vedení současné Galerie Portheimka a zastupitelská opozice.

Radnice plánuje památku zrekonstruovat, příprava však podle místostarosty Prahy 5 Lukáše Herolda (ODS) potrvá nejméně tři roky. Právě na tuto dobu chce vedení městské části objekt přenechat Museu Kampa. Na základě koncesní smlouvy se muzeum zaváže provozovat stálou expozici a také bude pořádat dočasné výstavy a workshopy pro děti.

Důvodem kroku je podle Herolda i neuspokojivé fungování stávající Galerie Portheimka, kterou provozuje Kulturní centrum Prahy 5, což je příspěvková organizace městské části. Lidé nyní v objektu najdou kavárnu, galerii a reprezentační prostory, kde se pořádají výstavy a další akce. Příjem z pronájmu kavárny má jít i nadále městské části, ponechá si také část prostor vily k pořádání vlastních akcí.

Do letošního listopadu eviduje Galerie Portheimka 6338 návštěvníků, což je podle Herolda nedostatečné. V posledních letech se podle něj také výrazně zvýšily náklady na provoz, které činí i s prostředky z pronájmu kavárny zhruba pět milionů korun. "To považuji za velice neefektivně vynaložené prostředky," sdělil. Městská část by podle něj měla být hrdá na to, že Nadace Jana a Medy Mládkové, vlastnící Museum Kampa, souhlasila s tím, že se záměru ujme. Nové muzeum dle jeho názoru Praze 5 přinese "věhlas a slávu."

Jak uvedl ředitel Musea Kampa Jan Smetana, organizace disponuje rozsáhlou sbírkou skla, kterou nasbírala Meda Mládková. Šéfkurátorka muzea Helena Musilová doplnila, že nemá jít čistě o klasické muzeum, ale o interaktivní, zážitkovou a vzdělávací expozici. Podle Smetany je projekt finančně nastaven tak, že dar 13 milionů od radnice ho nezaplatí a bude muset spoléhat na průběžné výnosy ze vstupného. Se ziskem ředitel nepočítá.

Vedoucí Kulturního centra Prahy 5 Jaroslava Malíková v dopisu zastupitelům postup rady kritizovala. Centrum má podle ní na vilu uzavřenu smlouvu o zápůjčce, platnou do konce roku 2019. Galerie podle Malíkové funguje dobře a koncepčně, vystavují v ní renomovaní umělci a koná se tam řada akcí pro děti, seniory a další veřejnost.

Plán se nelíbí ani zastupitelské opozici. Dodané podklady podle zastupitele Lukáše Budína (Živá Praha 5) nezahrnují žádný projekt, plán výstav ani ekonomickou analýzu. Není podle něj jasné, proč má radnice poskytnout cenný historický objekt soukromému subjektu a ještě mu za to platit. Opoziční zastupitelé upozornili také na to, že se na nové využití objektu nekonala veřejná soutěž a že materiál je nedostatečně připravený, takže hrozí budoucími právními spory.

Smíchovskou vilu postavil v roce 1729 barokní stavitel Kilián Ignác Dienzenhofer pro sebe a svou rodinu. Museum Kampa spravuje nadace Jana a Medy Mládkové, kterou vede nedávno zvolený předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Muzeum sídlí v budově někdejších Sovových mlýnů na Kampě. Ve Werichově vile poblíž svého sídla nadace nedávno otevřela muzeum věnované Janu Werichovi. Objekt si pronajímá od Prahy 1, která nedávno dokončila jeho dlouho odkládanou rekonstrukci. Na základě smlouvy na deset let s opcí na dalších deset platí radnici nájem 600.000 korun ročně.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK