Artalk.cz

Praha připravuje úpravy okolí Národního muzea

Praha plánuje v souvislosti s rekonstrukcí Národního muzea a zklidněním magistrály upravit prostor mezi historickou budovou muzea a bývalým Federálním shromážděním. ČTK to dnes řekl ředitel městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Nyní poměrně obtížně průchozí prostranství se má do podzimu příštího roku vydláždit a ve výsledku má mít podobu menšího náměstí. IPR dostal za úkol do konce roku připravit studii změn a podklady pro získání územního rozhodnutí. Město výhledově plánuje i revitalizaci Čelakovského sadů.

Plánované úpravy vycházejí z dohod mezi muzeem, magistrátem a dalšími institucemi. V době rekonstrukce muzea je Vinohradská průjezdná jenom ve směru od Wilsonovy, což by mělo zůstat natrvalo. Snížený provoz má vést k tomu, že prostranství mezi starou a novou budovou bude přívětivější pro chodce. Zmizet má i současný ostrůvek u přechodu magistrály, namísto něj bude celý prostor vydlážděn.

IPR má za úkol do konce roku připravit návrh projektu pro územní řízení. Praha by úpravy ráda stihla dokončit před tím, než se poprvé veřejnosti otevře opravená historická budova muzea. To by se mělo stát 28. října příštího roku, na kdy má muzeum naplánované zahájení výstavy k výročí 100 let od vzniku republiky.

Čelakovského sady by podle stávající dohody neměly v první fázi projít výraznější přeměnou, výhledově se však plánuje větší revitalizace. Podle Boháče se nyní zvažuje výměna mobiliáře a padl návrh na oplocení části parku, kterou by muzeum mohlo využívat například pro svoje botanické sbírky. Byla by otevřena jen přes den a v noci by se zamykala.

Ředitel Národního muzea Michal Lukeš ČTK sdělil, že k úpravám okolí muzea existuje pracovní skupina, kterou řídí primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Kromě změn, které se mají stihnout do příštího roku, skupina pracuje i na dlouhodobějším plánu revitalizace a jeho harmonogramu. „Rádi bychom dořešili otázku Čelakovských sadů, tak aby bylo do budoucna jasno, jaký bude jejich koncept a využití,“ uvedl ředitel. Dodal, že muzeum by je rádo využívalo pro své venkovní aktivity, jako jsou dny archeologie.

Podle Boháče je v roce 2019 v plánu mezi oběma budovami muzea podélně k Vinohradské ulici vybudovat část kolejí, na které se výhledově napojí chystaná tramvajová trať z Vinohrad k Hlavnímu nádraží. Z Čelakovského sadů na úroveň magistrály by mělo vést schodiště, na které naváže nový přechod přes Legerovu.

Úpravy Čelakovského sadů už v minulosti připravovala Praha 1, plány však odložila s ohledem na chystané zklidnění magistrály v okolí muzea. „Až bude jasné, jak půjdou silniční cesty a tramvajové koleje, tak se pak může plánovat revitalizace,“ uvedla mluvčí radnice Veronika Blažková. Úpravy magistrály Praha připravuje ve spolupráci s ateliérem dánského urbanisty Jana Gehla. V první fázi se mají týkat okolí dopravní tepny, například právě lokality kolem Národního muzea.

Generální oprava historické budovy muzea začala v roce 2015, kdy bylo uzavřeno návštěvníkům. Všechny sbírky byly z objektu vyklizeny, zůstaly pouze vycpaniny slona a žirafy a kostra plejtváka, které by se musely rozebrat. Celkový rozpočet rekonstrukce je 2,34 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře

 1. super, minulý týden došlo k likvidaci lip,
  Čelakovský asi v hrobě jásá,
  na otázku proč
  jsem se ptala magistrátu i muzea,
  nikdo nic neví a hází to na správu toho druhého,
  „Plánované úpravy vycházejí z dohod mezi muzeem, magistrátem a dalšími institucemi“ – hm, proč obě instituce „neví“
  a já vám povím co já si myslím, je to jako u vnuka, který se chce nastěhovat do baráku žijících prarodičů a tak je šoupne do domova důchodců / to je ta pravá revitalizace….???zničit to původní, aby si tam někdo leštil ego…pěkně po dánsku…ano já se zlobím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *