Artalk.cz

Americké památky ohroženy zvyšováním hladiny moře

Kolem 14.000 archeologických nalezišť a národních památníků ve Spojených státech může do roku 2100 zmizet vlivem klimatických změn, které zvyšují hladinu oceánů. Uvádí to skupina odborníků v článku, který zveřejnil americký vědecký časopis PLOS ONE. Ohrožena je mimo jiné desetina archeologických lokalit na jihovýchodním pobřeží USA.

„Údaje jsou chmurné – předpokládané zvýšení hladiny způsobí ztrátu podstatné části předkolumbovského i pozdějšího historického odkazu,“ uvádějí autoři studie. „Globální oteplování vyvolává v tomto ohledu velmi vážné obavy,“ dodávají.

Podle předpovědí klimatologů by se hladina světového oceánu do konce století mohla zvýšit v průměru o metr. Když vědci tento údaj přenesli na mapu atlantického pobřeží USA a Mexického zálivu, museli do seznamu ohrožených lokalit zahrnout místa v osmi pobřežních amerických státech. „Pozůstatky lidské činnosti v této oblasti jsou staré tisíce let a my mnohé z nich ztratíme,“ řekl agentuře Reuters americký archeolog David Anderson.

Autoři studie doporučují vypracovat plán na podrobnou dokumentaci ohrožených nalezišť a přenesení nejcennějších předmětů na bezpečné místo. V ohrožené zóně jsou ale podle nich i velké historické stavby, například floridská pevnost Castillo de San Marcos ze 17. století nebo nedaleký národní památník Fort Matanzas.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *