Artalk.cz

Návrat sousoší Géniů na průčelí Národního muzea

Na průčelí budovy Národního muzea dnes osadili kopie sousoší Géniů. Originály dvou okřídlených chlapeckých postav se zlacenými doplňky, které zdobily fasádu od vzniku muzea, jsou po restaurování uvnitř opravované budovy. Sochař Petr Váňa, který sochy restauroval, vytvořil také repliky. „Dal jsem na ně panu řediteli záruku 300 let,“ řekl dnes po osazení sousoší novinářům.

Sousoší nejprve na korbě nákladního auta obložil matracemi, aby je nepoškodily silné řetězy. Poté sochu ještě bez křídel, která se doplní v příštích dnech, snesl jeřáb na zem a následovalo vyzdvižení a umístění na podstavec na střeše muzea.

Originální tříapůltunové sousoší bylo v roce 2006 sejmuto z průčelí z bezpečnostních důvodů, protože z něj odpadaly kusy. Při průzkumu se zjistilo, že se původní kov a kámen rozpadá. Od té doby se pracovalo na restauraci originálu a v posledních pěti letech i na výrobě kopie, která dnes zaujala původní místo sousoší na vrcholu středového tympanonu průčelí muzea. Originály od léta nově stojí u vchodu do spojovací chodby mezi novou a historickou budovou muzea.

Restaurace původní skulptury a vytvoření kopie vyšla na zhruba pět milionů korun. Ředitel NM Michal Lukeš už dříve řekl, že špatný stav sousoší pomohl spustit rekonstrukci Národního muzea. Když se začalo rozpadat, pomohlo to přesvědčit politiky o nutnosti celkové opravy.

Původní sousoší zhotovil z hořického pískovce sochař Antonín Popp a průčelí budovy zdobilo od roku 1889 do roku 2006. Na restauraci původní sochy se podle Váni pracovalo průběžně celých 11 let od jejího sejmutí z původního místa. Kopie je podle sochaře z pevnějšího božanovského pískovce. Je prý na milimetr shodná s originálem, který byl poškozen nejen při srpnové okupaci roku 1968, kdy byla jednomu z hochů ustřelena hlava a později domodelována z betonu, ale i v roce 1945.

Na rozdíl od originálu, který byl kvůli snadnější instalaci složen ze dvou částí, je dnes instalovaná replika vyrobena z jednoho kusu kamene, protože s dnešní technikou není problém ji na průčelí vyzvednout.

Generální oprava Národního muzea začala v roce 2015, historická budova ale byla kvůli přípravám zavřena už několik let předtím. Z celkových nákladů 2,34 miliardy korun muzeum zatím investovalo přes 600 milionů, uvedl v říjnu ředitel muzea Michal Lukeš.

Muzeum se pro veřejnost otevře 28. října 2018 u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa a 200 let od založení muzea. Návštěvníci budou moci navštívit Česko-slovenskou výstavu a další prostory historické budovy. Konečná kolaudace má být počátkem roku 2019 a na týž rok se plánuje výstava o české egyptologii.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *