Artalk.cz

denní tisk 16. 11. 2017

Pert Volf v magazínu ego! Hospodářských novin píše o svých osobních vazbách na malíře Theodora Pištěka. Zmiňuje se o knize, kterou o něm píše nebo o návštěvě jeho ateliéru. Zde se setkal i s malbou monopostu Alfa Romeo, kterou Pištěk maloval od 90. let a dokončil právě před výstavou v Galerii Sklenář, kde je k vidění.

Pavel Vokatý se v Lidových novinách věnuje nově otevřenému Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze. K výstavě Director’s Choice vyšla knížečka z edice nakladatelství Scala Arts & Heritage Publishers vydávající průvodce po světových muzeích a galeriích z pohledů jejich ředitelek a ředitelů. Více o výstavě viz článek.

Adolf Loos Apartment and Gallery vystavuje malý výběr děl židovského avantgardního malíře Georgese Karse pocházejícího z Kralup. Před válkou žil nějakou dobu v Paříži, kde se setkával s místní uměleckou honorací, za války se však musel často stěhovat, až jeho život roku 1945 skončil sebevraždou ve Švýcarsku. Více o životě i díle pozoruhodného umělce nabízí Magdalena Čechlovská v magazínu ego! Hospodářských novin.

V magazínu Hospodářských novin vyšel rovněž text o Tomáši Hejtmánkovi, majiteli aukční síně, sběratelem, malířem a restaurátorem. „Stále častěji myslím na to, že bych mohl tvořit svá vlastní díla malířská či sochařská. Snad v budoucnu…“ Více v textu Terezy Koucké. Stejná autorka rovněž láká na aukce nejbližších dvou týdnů.

Kamila Brodská napsala do Reflexu obsáhlý text o stavu uměleckého i jiného mecenášství u nás. Česká společnost včetně jednotlivců i firem začíná zúročovat investice a dává čím dál větší peníze i do kultury a sociální sféry. Problémem je stále jistá nedůvěra tuzemské umělecké scény v samu sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *