Artalk.cz

TZ: Stach Szumski

Stach Szumski / Żółć/Žluč/Žluť / kurátor: Jakub Adamec / Galerie Lauby / Ostrava / 13. 11. – 10. 12. 2017

iamhljampbdhdipi

Stach Szumski: Żółć/Žluč/Žluť

13. 11. – 10. 12. 2017

kurátor: Jakub Adamec

Masarykovo náměstí 1, 728 41 Ostrava

o/z: 0:00 – 24:00

www.galerielauby.tumblr.com

Slovo żółć v polštině označuje jednak žluť (barvu), ale zároveň žluč, tedy tmavě žlutou až zelenou hustou tekutinu hořké chuti, která se tvoří v játrech obratlovců.

Žluč napomáhá trávení – účastní se trávicích procesů, především vstřebávání tuků a poskytuje optimální pH pro enzymy slinivky a střev.

Žlučovými cestami odtéká do tenkého střeva, v době mezi jídly je dočasně skladována a zahušťována ve žlučníku.
Žluč je v polštině také hovorový výraz pro formu psychologicko-emočního stavu, spojeného s pocity vnitřní hořkosti a závisti.
Kromě lidské žluče se v kultuře objevuje také dobytčí žluč.
Zvyšuje stabilitu emulze. Slouží jako přísada pro vodou ředitelné barvy, u kterých zlepšují jejich nanášení na papír.
Formálně żółć, která bude dominantou výstavy, redefinuje všechny doposud známé významy żółci/žluči/žlutě.

Stach Szumski

Stach Szumski se narodil v roce 1992 v Gdaňsku. Je absolventem bakalářského studia Akademie výtvarných umění ve Varšavě, oddělení Umění médií. Je zastoupen varšavským Polana Institute. V letech 2013-2016 spolupracoval s varšavskou Galerií V9 a Nadací Vlepvnet. Je spoluzakladatel projektu Nomadic State. V letošním roce představil svou sólovou výstavu Prognoza dla czasów potermomodernizacyjnych (Prognóza pro potermomodernizační časy) v Centru současného umění Zamek Ujazdowski ve Varšavě. Zúčastnil se mnoha výstav a projektů mj. Indias First Biennale of Contemporary Art ve Fort Kochi v Indii, Późna Polskość (Pozdní Polskost) v Centru současného umění Zamek Ujazdowski ve Varšavě, Tajsa v Galerii BWA Tarnów, OUT OF STH Biennale Sztuki Zewnętrznej (Bienále vnějšího umění) organizovaného Galerií BWA ve Wrocławi, Festivalu Der Regionen v Linzi v Rakousku a mnoha dalších.

Szumského tvorba je mnohostranná – sahá od konceptuálních prací, ve kterých kriticky sleduje estetiku států prvního světa, která je vyždímaná z folklóru (projekt Nomadic State, společně s Karolinou Mełnickou), přes čistě intuitivní, vizuální praxi, kde různými médii komentuje široce pojatou současnost. Je autorem mnoha murálů, realizovaných v Indii, Japonsku a na Ukrajině.

https://stachuszumski.tumblr.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *