Artalk.cz

denní tisk 13. 11. 2017

Na obnově válkou zničeného kulturního dědictví Iráku se podílejí i Češi. Pomoc našich institucí i firem podrobněji představuje článek Martina Dohnala v deníku Právo. Věnuje se i plánům na novostavbu iráckého národního muzea, stejně jako celkové vizi obnovy zničených památek, která vyjde na astronomické částky.

Jan H. Vitvar se v Respektu věnuje výstavě Měsíc je černý probíhající v Moravské galerii. Ladislava Gážiová se zde poprvé představuje jako kurátorka – připravila výstavu romského umění a kultury vycházející zejména ze sbírek Muzea romské kultury v Brně. Vitvar výstavu považuje za objevnou nejen vzhledem k vystaveným exponátům, ale i koncepci samotné, jež kombinuje „bílý“ i romský pohled, umění i každodennost.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze se po třech letech rekonstrukce otevírá ve středu výběrovou výstavou Director’s Choice prezentující to nejlepší ze sbírek od středověku po současnost. Další plány muzea představuje jeho ředitelka Helena Koenigsmarková v článku Kláry Čikarové v časopise Týden.

V Lidových novinách vyšel článek o diplomové práci studenta liberecké architektury Adama Kösslera, který se věnoval zasypanému kostelu v Radovesici u Bíliny. Stavba byla zasypána skrývkou povrchového dolu a v hloubce 90 metrů je pravděpodobně stále dochována. Kössler vytvořil ambiciózní projekt jeho zpřístupnění skrze horizontální šachtu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *