Artalk.cz

TZ: Československá psychotronika i budoucnost sběru dat okem Fotograf Festivalu

Československá psychotronika i budoucnost sběru dat okem Fotograf Festivalu / Fotograf Festival / Praha / 27. 9. – 3. 11. 2017

Sedmý ročník Fotograf Festivalu, který se zabývá problematikou internetu a přechodu od analogového k digitálnímu myšlení, pokračuje ve svém programu výstavou o historii psychotroniky v socialistickém Československu. Dále přivítá také významného amerického fotografa Trevora Paglena, který bude s IT specialisty diskutovat o důsledcích permanentního připojení a globálního sběru osobních dat.  

V Ateliéru Josefa Sudka se otevře výstava prezentující výzkum zaměřený na psychotroniku v době před pádem totality, a to ve vztahu k tehdejším hmotným i duchovním podmínkám. Termín psychotronika se v místním prostředí uplatňoval od konce 60. let a odkazoval k fenoménům jako telepatie, telekineze a telegnose. Výstava naznačuje historické souvislosti psychotroniky, zejména s důrazem na její institucionalizaci v 70. a 80. letech. Zároveň také využívá dílčí poznatky psychotroniků ve vlastní expoziční strategii, která se tak otevírá i mimosmyslovému vnímání a porozumění si beze slov.

Na právě probíhající výstavu ve Fotograf Gallery, která představuje tvorbu významného amerického umělce Trevora Paglena, naváže Fotograf Festival debatou s umělcem. Diskuzi na téma globálního sběru dat, úskalí neustálého připojení k síti, osobní ochraně a osobní i korporátní zodpovědnosti povede umělec spolu s IT specialistkou, filozofkou a designérkou Denisou Kera, Václavem Jánoščíkem, filozofem a teoretikem umění a hackerem Vladislavem Iliushinem ze společnosti Avast.

Součástí festivalu jsou také filmové projekce v Kině Rudolfinum. Promítány budou snímky jako Citizenfour od Laury Poitras nebo poslední film slavného režiséra Wernera Herzoga, A hle: Snění o propojeném světě o dopadech internetu na náš každodenní život.

Edukační program festivalu se zabývá otázkou, jak se digitální média podílejí na procesu budování vztahu dětí k okolnímu světu, ale také mezi rodiči a dětmi a nakolik jsou samotná média prostředníkem, nebo naopak bariérou ke skutečnosti. Přednáška To se mi líbí – Už se mi to nelíbí, Rodičem v mediálním věku bude doplněna o tematický workshop pro děti všech věkových kategorií, hrací koutek a ideálně účast dětí v rámci debat.

Fotograf Festival, který se letos představí již posedmé a je tradičně zaměřen na přesahy fotografie do současného umění, se tentokrát zabývá problematikou internetu a přechodu od analogového k digitálnímu myšlení. Hostit jej tento rok budou instituce jako Fotograf Gallery, Futura, Tranzitdisplay, Hunt Kastner, Ateliér Josefa Sudka a Galerie Rudolfinum.

Název „Eye in the Sky“ odkazuje k neuchopitelnému oku, pod jehož dohledem se v digitálním prostoru, ale i mimo něj, nacházíme. Nekonečná přítomnost digitálního světa vytvořila paralelní nový vesmír, ve kterém se snažíme zorientovat díky či navzdory „Eye in the Sky“, jakési metafoře pro fenomén velkých dat, sledování a dohledu.

PROGRAM

PROJEKCE FILMU CITIZENFOUR

16. 10. 2017, 19.00

Kino Rudolfinum, Galerie Rudolfinum

ANTÉNY RUCE: PROTOKOLY Z MIMO-SMYSLOVÉ ESTETIKY

19.10.2017, 18.00

Výstava: Ateliér Josefa Sudka

TO SE MI LÍBÍ – UŽ SE MI TO NELÍBÍ

RODIČEM V MEDIÁLNÍM VĚKU

21. 10. 2017, 13.00 – 18.00

Edukativní program: DUP39

DISKUZNÍ FÓRUM II:  

TREVOR PAGLEN, BORIS ONDREIČKA, VÁCLAV JANOŠČÍK, IT SPECIALISTA / AVAST

2. 11. 2017, 17.00–20.00

Avast Offices Pankrác

PROJEKCE FILMU A HLE, SNĚNÍ O PROPOJENÉM SVĚTĚ

3. 11. 2017

Kino Rudolfinum, Galerie Rudolfinum

JIŽ PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY:  

KAJSA DAHLBERG A JIRKA SKÁLA

9. 9. – 27. 10. 2017

Výstava: Hunt Kastner

METAHAVEN: TRUTH FUTURISM

27. 9. – 26. 11. 2017

Výstava: Centrum pro současné umění Futura

TREVOR PAGLEN: HOW DEEP IS THE OCEAN, HOW HIGH IS THE SKY

6. 10. – 4. 11. 2017

Výstava: Fotograf Gallery

Celý program najdete na webových stránkách festivalu: www.fotografestival.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *