Artalk.cz

TZ: Mezera v designu

Jakub Berdych, Jiří Ďuriš, Antonín Hepnar, Hanuš a Zlata Lamrovi, Ladislav Plíhal, Jan Stolín, Martina Špinková / Mezera v designu / kurátorka: Tereza Špinková / Galerie 1 / Praha / 6. – 31. 10. 2017

Mezera v designu_pozvanka

Mezera v designu

6.–31. 10. 2017, vernisáž: 5. 10. v 18:00, Galerie 1

Vystavující: Jakub Berdych, Jiří Ďuriš, Antonín Hepnar, Hanuš a Zlata Lamrovi, Ladislav Plíhal, Jan Stolín, Martina Špinková

Autor projektu: Antonín Hepnar

Kurátorka: Tereza Špinková

Galerie 1 ve Štěpánské ulici hostí během října netradiční výstavu designu – k vidění je několik velice různých návrhů rakví, které přímo pro výstavu vytvořilo osm produktových či grafických designérů a umělců. Myšlenka o novém, netradičním zpracování pohřebních truhel vzešla od výtvarníka, designéra a dřevosoustružníka Antonína Hepnara. Své dlouholeté představy a nápady zformuloval do projektu nazvaného příznačně Mezera v designu, vrcholícího v této výstavě, jež je zároveň součástí Designbloku 2017.

Podle Antonína Hepnara se jedná o „citlivé a revoluční téma“, a to z několika důvodů. Podoba rakví se již několik staletí nemění – převážně je rakev vyráběna ve tvaru šestibokém a i skrze tuto svou podobu „udržuje rituál maximálního smutku s hlubokým působením na city pozůstalých“. Autor projektu doufá, že výstava kromě jiného bude inspirovat důležitou odbornou i veřejnou diskusi. Rakev jako výtvarný předmět a její (pro nás neobvyklé) podoby představené na výstavě nám připomínají naši konečnost a ukazují, že by tomu mohlo být trochu jinak, než jak to nyní běžně je: rakev by mohla být více osobním a snad i trochu pozitivním průvodcem ve smutku z odchodu našeho příbuzného či přítele. Schránky připravené na výstavu mají rozličné podoby – evokují domek, raketu, loďku, kuklu, nechaly se inspirovat cestou i krajinou, či se snaží dotknout duchovního rozměru smrti.

Bude zajímavé sledovat, jak uspějí výtvarné návrhy v oblasti, kde jaksi nejsme úplně zvyklí hledat krásu, kvalitu a osobitost, přestože dobře víme, že právě rituální zpracování pohřebních obřadů stálo v základech téměř všech významných kultur. I tady si výstava klade otázku – jak je to v tomto ohledu s naší kulturností? Co současný stav vypovídá o naší společnosti?

Výstava se koná pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, Ministerstva kultury, radního hlavního města Prahy Libora Hadravy a starosty MČ Praha 1 Oldřicha Lomeckého.

Galerie 1, Štěpánská 47, 110 00 Praha 1, http://galerie1.cz/

Otevírací doba: út-pá 10-12 / 13-18, so 10-14

26.–30. 10 (během Designbloku) otevřeno 10-21

Vstup na výstavu je zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *