Artalk.cz

srpen 2017 / Doprovodný program Domu umění města Brna

Doprovodný program / Dům umění města Brna / Brno / srpen 2017

BAO2017

Dům umění města Brna

Malinovského nám. 2, Brno
www.dum-umeni.cz, tel. 515 917 572, email: info@dum-umeni.cz

Otevřeno út – ne 10–18 h, každou středu vstupné 20 Kč

18. 8. 16 h

„Poď ven“ – promítání filmu z workshopu pro děti

Promítání výsledného filmu, který vznikne v rámci týdenního filmového workshopu pro děti s názvem Poď ven. Filmový workshop pro děti ve věku 10–14 let. Pod vedením dokumentaristy Honzy Šípka, střihačky Kateřiny Krutské-Vrbové a lektorky DU Lenky Sedláčkové natočí filmové štáby společný dokument na vybraná témata týkající se brněnského veřejného prostoru.

Dům umění

Sochy v ulicích – Brno Art Open 2017

Dichtung und Wahrheit

Veřejná prostranství města Brna – mapa k vyzvednutí v budovách DU nebo na webu www.brnoartopen.cz

do 27. 8. 2017

Šestý ročník přehlídky vymezený mottem „Dichtung und Wahrheit/Báseň a pravda“ navazuje na záměr předchozích ročníků rozvíjet téma „výtvarné umění a jeho funkce ve veřejném prostoru.“ V ulicích Brna můžete potkat celkem 13 soch či uměleckých realizací.

Kurátoři: Tomáš Knoflíček a Libor Novotný

Doprovodný program přehlídky Sochy v ulicích:

SRPEN

23. 8. 17 h

Sochy v ulicích – Komentovaná prohlídka s kurátory Tomášem Knoflíčkem a Liborem Novotným.

 

Setkáme se před Domem umění.

23. 8. 19.30 h

Jiří Žák: Rozštěpený epistemolog

Filmová projekceVideoesej umělce Jiřího Žáka se zabývá významem „pravdy“, respektive „post-pravdy“ v současném informačním smogu a mediální manipulaci. Z pozice konzumenta současné informační exploze, akcelerované sociálními sítěmi a silně rozmlženou funkcí gatekeeperů, je stále těžší nalézt pevnou půdu pod nohama. Zatímco v minulosti se pátralo po možnostech poznání pravdy rozumem či smysly, dnes stojíme před problémem odcizení procesů vnímání. Smysly ztrácejí relevanci, rozum je zahlcen.

 

Dům umění, Galerie Jaroslava Krále, filmová projekce, vstupné 20 Kč (středa)

26. 8. 14–16 h

Na šipkovanou – Je to jenom jako – městská hra

Připravili jsme pro vás klasickou dětskou hru „Na šipkovanou“ (někdy se jí říká Na stopovanou nebo Hon na lišku apod.), která vás provede po Sochách v ulicích. Hra pro rodiče s dětmi i pro hravé dospělé bez dětí. Setkáme se v Domě umění – nemusíte přijít včas, protože skupinky budou vyrážet na trasu postupně, ale doporučujeme nejpozději začít v 15:00. Hra je určena dětem s dospělým doprovodem, za děti bez doprovodu neneseme zodpovědnost.

27. 8. 21.30

Divadlo Feste – Hic sunt leones // site-specific

 

Původní performance Divadla Feste, Jiřího Honzírka a Martiny Zwyrtek, která vznikla přímo pro Sochy v ulicích.

„Tím, co naši současnou situaci charakterizuje nejvýraznější a co má nejkonfliktnější a nejvýbušnější potenciál, je úmysl rezignovat na Kantovu vizi otevřené Bürgerliche Vereinigung der Menschheit (světoobčanská společnost), a to v době pokročilé a gradující globalizace na poli finančního trhu, průmyslu, obchodu, informací a všech druhů i odstínů nelegálních aktivit. Ruku v ruce s tím jde konflikt mezi mentálním nastavením a uvažováním v duchu klein, aber mein (možná je to malé, ale je to moje) a čím dál kosmopolitnější povahou existenciální reality.“

Zygmunt Bauman

Happeningové zamyšlení nad vyloupením pojmu „slušnost“ z veřejného prostoru. Škubnutí nervu před lží, která se vydává za pravdu. Obrazová odpověď na žasnoucí otázku sochy T.G. Masaryka. Pokus o srovnání myšlenek a nastolení pravidelného dechu. Dialog vody a kamene. Láska!

 

Místo konání: Komenské náměstí, fontána před budovou Hudební fakulty JAMU

Dům pánů z Kunštátu
Dominikánská 9, Brno, tel. 731 656 863

 

 

30. 8. 18 h

HANDA GOTE research & development: Safírová hlava

Loutková psychedelie pro malé i velké diváky. Rekonstrukce divadelního představení z roku 1996, které se stalo legendou, o níž mnozí slyšeli, ale kterou nikdo neviděl. Připravili: Kopřiva, Procházka, Kropáček, Smolík. Performeři: Pavel Kopřiva, Tomáš Procházka, Leoš Kropáček.

Délka 50 min.

 

Divadlo, vstupné 20 Kč (středa)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *