Artalk.cz

TZ: Otevřený open call

Otevřený open call / Galerie TIC: Galerie U Dobrého pastýře / Brno / 9. 8. – 9. 9. 2017

opencall

Otevřený open call

Na letošní rok spadá výročí padesáti let od vzniku legendární brněnské Galerie mladých.  Pro oslavu tohoto typu instituce není vhodnější formát než performace. Nejedná se ovšem o performace jako umělecký žánr, ale o performativní pojetí, kterým bude letos řešen open call. Stejně dlouhou existenci jako galerie má nejspíš i způsob jejího programování na základě otevřené výzvy k předkládání výstavních projektů. „Otevřený Open Call“ parafrázuje tento typický dramaturgický postup i jeho historii. To, co je obvykle uzavřeno za dveřmi kanceláře, se bude tentokrát odehrávat veřejně: výběrová komise bude nad přihlášenými projekty rokovat přímo v galerii a navíc poskytne zainteresovaným autorům možnost vyjádřit se k vlastním projektů přímo „na místě“, jak to kdysi v Galerie mladých probíhalo. Jednání galerijní rady, které proběhne 7. září bude završeno vyhlášením vítězů – osmi projektů vybraných pro výstavní plán roku 2018. Tato akce bude zasazena do čtyřtýdenní výstavní prezentace open callu jako jakési náhodné (ale současně reprezentativní) databáze současného českého a slovenského umění. Výstava umožní seznámit se s charakterem přihlášených projektů i de facto otevřít před divákem provoz Galerie mladých jako takové včetně jejího provozního zázemí.

Součástí doprovodného programu budou odborné a pamětnické reflexe dalších českých a slovenských „sester“ Galerie mladých, většinou už zaniklých institucí s identickým názvem, ale jedinečným osudem (Bratislava, Nitra, Praha).

Katarína Hládeková, Ivana Hrončeková, Zuzana Janečková, Marika Kupková

7. 9. 2017

10.00 – 18.00:  jednání galerijní rady ve složení: Katarína Hládeková, Ivana Hrončeková, Zuzana Janečková, Marika Kupková, Martin Mazanec, Jiří Ptáček
19.00: vyhlášení výsledků Open Callu
Party + DJ´s (Téra a Jaroušek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *