Artalk.cz

TZ: Hana Puchová

Hana Puchová / Pevné vazby / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 21. 6. – 3. 9. 2017

Hana Puchová: Pevné vazby

21. 6. – 3. 9. 2017

vernisáž výstavy 20. 6. 2017 v 17 hodin

Dům umění, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Jurečkova 9, Ostrava

Malířka, ilustrátorka, pedagožka a přitom stále širší veřejností dosud neobjevená Hana Puchová je s ostravským výtvarným životem spojená od konce osmdesátých let minulého století. Galerie výtvarného umění v Ostravě představí Hanu Puchovou nejen jako skvělou portrétistku a autorku velmi osobitých zátiší, ale především jako malířku, jejíž tvorba je dosud málo zmapovaná a přitom obstojí i u zahraniční konkurence. Nemá ateliér, vystavuje málo, přesto má co říct.

Ostrava – V úterý 20. června bude v 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) zahájena výstava Hany Puchové s názvem Pevné vazby. Expozici za účasti ostravské malířky zahájí kurátorka Renata Skřebská a Jiří Jůza, ředitel GVUO. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do 3. září.

Pomyslný výtvarný dluh vůči Haně Puchové vznikl už v průběhu devadesátých let. Zatímco většina jejích vrstevníků pokračovala ve své tvorbě v Praze i zahraničí, Hana zůstala doma v Ostravě. Neměla potřebu své umění propagovat na oficiální scéně, směřovala k undergroundu. Malovala pro radost, portrétovala a dodnes portrétuje své přátele, většinou známé osobnosti výtvarné ostravské scény, a dnes už i jejich děti. Z těch nejznámějších můžeme zmínit portréty Jiřího Surůvky, Petra a Pavla Hruškových, Ilony Rozehnalové, Jiřího Šiguta, bratrů Balabánových, Aleše Hudečka a dalších. Věnuje se dětem ve škole, kde učí, a tvoří doma v obýváku.

Expozice prezentuje přes padesát autorčiných maleb. Z toho sedm z nich vzniklo krátce před otevřením výstavy. Zmínit můžeme například portréty Olinka a Ela, Jiří a Nina nebo zátiší Kámen či Samsung. Představena jsou nejčastější téma – portréty a zátiší, která malířka zpracovává v rozsáhlých cyklech. Kromě nich se autorka dlouhodobě věnuje také pokojům a bytům. „Jsou to sondy do intimity každého jedince formou výmluvné zkratky. Mohou v nás evokovat holčičí byty pro panenky,“ doplňuje kurátorka Renata Skřebská a pokračuje „Vynikají kompoziční přehledností a zároveň v sobě nesou nezastupitelnost konkrétního člověka, ale také biedermeierovské kouzlo bizarnosti věcí, které doma s láskou hromadíme.“

Hanu Puchovou mezi prověřené umělce zařadila výstava, která se v roce 2008 uskutečnila v Brně. „Šťastnou okolností bylo zařazení Hany Puchové do mezinárodní přehlídky současné malby z Česka, Slovenska a Německa, kde její dva obrazy vynikly i v bezprostřední konfrontaci – tehdy s díly Christiana Macketanze,“ vzpomíná Pavel Netopil, kurátor a blízký přítel Hany Puchové. Svými ilustracemi autorka doprovodila knihy ostravských spisovatelů i básníků Jana Balabána, Petra Hrušky a Nadi Čvančarové, ale také publikaci pro děti Můj Golem Marka Tomana, která byla v roce 2010 nominována na cenu Magnesia Litera.

Výstavu doprovází i výpravná publikace, která kromě textu kurátorky obsahuje také rozsáhlé soupisy a reprodukce autorčiných prací i výstav. Autorem textů je kurátorka výstavy Renata Skřebská a Pavel Netopil. Součástí výstavy jsou také vzdělávací programy pro školy i veřejnost. V pátek 21. července se uskuteční komentovaná prohlídka a brunch za účasti autorky, ve čtvrtek 17. srpna pak workshop s malířkou.

V Domě umění GVUO je výstava otevřena úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 40 korun a zlevněné 20 korun, volný vstup pro seniory a v neděli.

Hana Puchová (1966), ostravská malířka a ilustrátorka, vystudovala Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze u profesora Jiřího Šalamouna a Jana Solpery. Věnuje se malbě, kresbě a ilustracím knih. Nejčastějšími tématy jsou portréty, zátiší a prostředí, v nichž žijí lidé. Od roku 1997 učí výtvarnou výchovu na základní škole v Ostravě. Svou tvorbu prezentovala na více než dvaceti autorských a více než třiceti skupinových výstavách. Zastoupena je ve sbírkách veřejných institucí i u soukromých sběratelů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *